Logika „Názvy konkrétních lékařů či ordinací neuvádíme, protože nejde o jediné, které se takto v metropoli chovají“ není správná. Pokud se někdo chová nelegálně (či nemorálně), mělo by být uvedeno, kdo. To by se nemohlo psát o nikom, kdo něco provedl, když to dělá i někdo jiný.
Dobrý den,
máte pravdu. Rozhodla jsem se tak proto, že jsem neoslovila a nedohledala všechny ordinace v metropoli nebo jinde, které se takto chovají. Logicky to samozřejmě nejde. Vytahovat dvě nebo čtyři z nich podle mě ale není fér a kdyby padla žaloba, budu muset zdůvodnit, proč ony ano a jiné ne. Můj výběr přitom žádnou velkou logiku nemá, postupovala jsem náhodně. Proto nejmenuji žádnou. Stačí ale zadat si do vyhledavače slova "Praha-pohotovost-zubař" nebo "zubní-pohotovost-příplatek" a hned Vám internet ukáže, kdo takové platby vybírá.
Ten, kdo trestá případnou nezákonnost, nemůže být novinář. Na ordinace obecně, které vybírají poplatky, si mají posvítit zdravotní pojišťovny. Pravomoci mají i krajské úřady a pražský magistrát. Jenže tyto instituce podniknou něco jen na základě stížnosti pojištěnců/pacientů. Ti se ale často bojí jít proti lékaři, protože tím o něj přijdou. Úřady navíc postupují při řešení stížnosti tak "jemně", že činnost žádné takové ordinaci nezakáží, ani ji neomezí. Pokud je systém postavený jen na stížnostech pacientů a tresty spočívají v dopisech nebo kontrolách, které nevedou k citelnému potrestání, lékařů, kteří budou kasírovat, bude přibývat.
Od advokátů, kteří se věnují zdravotnickému právu, vím, že poptávka po tom, jak vybírat poplatky tak, aby se vešly do mezí zákona, ze strany lékařů narůstá. Faktem také je, že z ordinací a od lékařů slyším - a nemusí to být neoprávněné - že bez nějaké přímé platby od pacientů dnes chod některých lze udržet velmi těžko.