Hlavní navigace

Přibývá stoletých

20. 7. 2009

Sdílet

V roce 2050 se dožije sta let téměř šest milionů lidí. Nejvíc jich bude v USA a Japonsku. Vyplývá to ze statistické studie, kterou dnes zveřejnil americký ústav zabývající se stárnutím populace National Institute on Aging.  Zatímco v polovině 20. století žilo na planetě několik tisíc stoletých, dnes je jich 340.000. Jejich počet poroste ve srovnání s ostatními věkovými kategoriemi do roku 2050 dvacetkrát rychleji. Je to důsledek pokroku zdravotnictví i lepší stravy, díky níž se daří snižovat…

V roce 2050 se dožije sta let téměř šest milionů lidí. Nejvíc jich bude v USA a Japonsku. Vyplývá to ze statistické studie, kterou dnes zveřejnil americký ústav zabývající se stárnutím populace National Institute on Aging. 

Zatímco v polovině 20. století žilo na planetě několik tisíc stoletých, dnes je jich 340.000. Jejich počet poroste ve srovnání s ostatními věkovými kategoriemi do roku 2050 dvacetkrát rychleji. Je to důsledek pokroku zdravotnictví i lepší stravy, díky níž se daří snižovat úmrtnost na infarkt a mozkovou mrtvici. Vliv budou mít rovněž genetické faktory, životní styl a také přibývající ochota zdravotníků léčit zdravotní problémy osob z vysokých věkových kategorií, uvedla agentura ČTK. 

Nejvíc stoletých bude v roce 2050 žít v Japonsku, kde se konzumují hlavně ryby a rýže, tedy strava s nízkým obsahem tuku. 627.000 Japonců bude tvořit za 41 let jedno procento světové populace stoletých. V zemi vycházejícího slunce si starých lidí váží a společnost se jim snaží ulehčit život vývojem robotů využitelných v domácnostech starých lidí. 

Velké množství stoletých, zejména žen, bude žít v půlce století také v Itálii, Řecku, Monaku a Singapuru, tedy v zemích s mírnými klimatickými podmínkami. V USA počet lidí v této věkové kategorii stoupne ze současných 75.000 na 600.000. Bude to mít důsledky pro zdravotní systém a podle demografického odborníka Roberta Butlera vše bude záležet na kondici stoletého. „Ti zdraví, a mnozí z nich zdraví jsou, nebudou problém. Péče o dementní a nemocné bude velmi drahá.“ Předpokládá také, že vláda bude muset předefinovat stáří, důchodový systém, věkové hranice pro řidiče i zdravotní pojištění důchodců. Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).