Hlavní navigace

Prasečí chřipka začíná zabíjet víc než ta sezónní

30. 11. 2009

Sdílet

Chvíli si odborníci mysleli, že prasečí chřipka bude mít stejně nebo dokonce méně obětí než každoroční sezonní virus. Jenže průběh nemoci H1N1 se začíná komplikovat a je jasné, že na prasečí chřipku zemře mnohem více lidí, než se čekalo. V online rozhovoru pro Aktuálně.cz to potvrdil šéf České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula.

Nový virus chřipky se podle Prymuly nejen snadno šíří, ale lékaři zjistili, že má také mnohem závažnější průběh. Ve srovnání s chřipkou sezónní se na ni bude také daleko častěji umírat. „Poslední analýzy ukazují, že skutečně ta frekvence úmrtí už začíná být vyšší, než byla u sezonní chřipky,“ řekl Roman Prymula. Přitom dosud odborníci tvrdili, že oba typy chřipek jsou podobně těžké. Na běžnou sezónní chřipku v Česku každý rok zemře ročně dva až dva a půl tisíce lidí, tedy dvě procenta všech nakažených.

Čtěte více: Sháníte roušku? Nevyhazujte peníze, před virem neochrání

chřipka

Očkování proti viru H1N1 se už rozběhlo na plno i v České republice. V pátek už měla většina lékařů k dispozici vakcíny. Stále ale velké procento zdravotníků očkování odmítá s tvrzením, že se nechtějí stát pokusnými králíky. Bojí se vedlejších účinků či celoživotních následků. Prymula takové počínání v online rozhovoru na serveru nepovažuje za rozumné. Podle něj vakcína, na rozdíl od viru prasečí chřipky, ještě nikoho nezabila. „Já bych pouze uvítal, kdyby ti, co teď nejvíc křičí, jaký je nesmysl očkovat, poté, až se třeba náhodou ukáže, že to bylo nutné, neosočovali všechny z nezajištění ochrany. To ale nepochybně nastane,“ řekl k tomu v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Roman Prymula.

Čtěte více: Jak chránit děti před prasečí chřipkou?

Prymula rovněž uvedl, že člověk může s virem bojovat až dva či tři týdny. Chřipka tedy bude v Česku trvat několik měsíců a  riziko, že se s ní setkáme, bude vysoké.  

Zajímá vás, jestli patříte do rizikové skupiny a máte nárok na vakcínu? Nebo chcete vědět, kde se můžete nechat naočkovat? Podrobné seznamy najdete ZDE.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).