Hlavní navigace

Plusy a minusy polibku pod rozkvetlým stromem

1. 5. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Polibek pod rozkvetlým májovým stromem? Je dobrý na psychiku i na pleť, takže rozhodně ano – ale jen když máte zdravé zuby.

Že je líbání obecně prospěšné, to prokázal již bezpočet studií a tento poznatek nám pod v současné době kvetoucími stromy určitě přijde vhod.

Kdy je líbání zdravé

Líbání jde k duhu psychice, blahodárně působí na pleť, a dokonce pomáhá hubnout nebo prospívá kardiovaskulárnímu systému – v těchto ohledech tedy přináší samá pozitiva.

TIP: Je sex opravdu zdravý?

Rizikem může být tzv. „nemoc z líbání“, tedy mononukleóza, která se nejčastěji přenáší slinami. Ale abychom vše neházeli na polibky, nemoc se zrovna tak může přenášet pomocí vyměněné svačiny či půjčené láhve s pitím. Jde vlastně o virový zánět jater, který naštěstí u většiny dospívajících a mladých lidí proběhne v lehké formě a skrytě, takže v dospělosti jsou vůči ní takřka všichni lidé imunní. Více v článku Nemoc z líbání aneb choroby puberťáků.

Na polibek pod kvetoucím stromy si budou dávat pozor alergici. Kdy a co kvete, zjistíte podrobně v pylovém kalendáři.

 

Pozitivní, ale i negativní vliv pak může mít líbání (nejen pod rozkvetlou třešní) na zuby. Podíváme se proto na tento problém podrobněji.

Má líbání pozitivní účinek i na zuby?

„V ústech člověka se nachází až šest set druhů různých bakterií. Většina z nich neškodí, ale lze mezi nimi najít i ty, které způsobují různá onemocnění, například zubní kaz nebo parodontitidu,“ říká Ondřej Makal, stomatolog z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Je logické, že během líbání se tento počet zvýší, a v případě, že své zuby nemáte v pořádku, můžete svého partnera ohrozit.


Autor: Photo by Kate on Unsplash, podle licence: Public domain

Je líbání zdravé? Je dobré na psychiku i na pleť, takže rozhodně ano – ale jen když máte zdravé zuby

Platí to nejen v případě obávané parodontitidy, ale i obecně běžnějších zubních kazů. Těmi trpí až 80 % populace a často o tom ani neví. Některé typy kazů totiž dlouho nemusí bolet, a pokud pravidelně nenavštěvujete zubního lékaře, nemusí být odhaleny.

TIP: Líbáme se kvůli parazitům?

Existují základní dva druhy bakterií – ty, které způsobují zubní kaz, a ty, které mohou stát za vznikem parodontitidy.

Bakterie, které zapříčiní zubní kaz, rozkládají v ústní dutině přítomné cukry a následně dochází k narušení skloviny a vzniku zubního kazu,“ vysvětluje doktor Makal. Stejně tak mohou bakterie ohrozit i měkké tkáně v okolí zubu, což se projevuje zánětem dásní. Ten je často doprovázen otoky dásní nebo jejich krvácením, dlouho však může probíhat i bez na první pohled znatelných příznaků. Pokud se zánět dásní neboli gingivitida neléčí, může časem vyústit v parodontitidu. A zatímco zánět dásní je vcelku snadno vyléčitelný pečlivou ústní hygienou, následky parodontitidy jsou nevratné a mohou způsobit až ztrátu zubů. Prevence nejen těchto dvou, ale v zásadě všech onemocnění chrupu, je přitom velmi jednoduchá: pravidelné návštěvy stomatologa a dentální hygienistky a především každodenní správná ústní hygiena v domácím prostředí. Zuby stačí čistit dvakrát denně, ale zato pořádně. Zejména večernímu čištění je třeba věnovat pozornost a zuby pečlivě vyčistit ze všech stran nejen běžným kartáčkem, ale mezizubí i těmi mezizubními, a poté už nic nejíst a pít jen vodu.

A tak pokud budete mít na paměti výše zmíněná pravidla, bude pro vás líbání přínosem i ze stomatologického hlediska. Příznivě totiž působí zvýšená tvorba slin, která líbání doprovází. „Sliny obsahují enzymy, které vyrovnávají nadměrně kyselé prostředí v ústech a chrání zuby proti vzniku zubního kazu, napomáhají samoočištění zubu a zároveň eliminují zápach z úst,“ popisuje lékař.

Galerie: Nejpodivnější sexuální praktiky

Odborná spolupráce:

MDDr. Ondřej Makal

Zubní lékař z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Poskytuje komplexní zubní péči se zaměřením na konzervační stomatologii a estetiku.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).