Hlavní navigace

Planým neštovicím podléhá čím dál víc dospělých

9. 8. 2011

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Plané neštovice jsou nejčastějším infekčním onemocněním u nás. Tvoří téměř dvě pětiny všech infekcí. Dostat je v dospělém věku je nepříjemná záležitost se třemi týdny léčby.

Nejdřív to týden svědí, člověk vidí rozostřeně, má horečku, cítí se unavený a pak se ráno probudí obsypaný neštovicemi. Než svědící pupeny zmizí, trvá to dva týdny a mohou po nich zůstat jizvičky, pokud si strup sloupnete dřív, než odpadne sám.

Lidí nemocných planými neštovicemi v Česku přibylo. Loni bylo podle agentury ČTK celkem 48 240 případů, letos jen do června už 30 197. V pořadí další infekční nemocí jsou střevní infekce spojené s průjmy, z nich nejčastější kampylobakteriózy. Loni bylo 21 161 případů, letos jen za první pololetí 7260.

Naproti tomu průjmových infekcí vyvolaných salmonelami loni ubylo proti roku předchozímu o pětinu, bylo jich nejméně za posledních 25 let – loni bylo 8622 případů salmonelózy, letos do června 2683. Výskyt shigeliozy, projevující se rovněž průjmy, se oproti roku předchozím loni 2,5krát zvýšil na 450 případů, letos do června bylo 65 onemocnění.

Tuberkulóza přestává být hrozbou

Virová hepatitida, zvaná žloutenka, zaznamenává po obrovském nárůstu v roce 2008 již druhým rokem pokles. Loni onemocnělo hepatitidou A, B, C nebo E celkem 1886 lidí, v roce nejvyššího výskytu 2993.

přečtěte si také: Katalog nemocí: plané neštovice

Zhruba o 30 procent klesl loni oproti roku předchozímu výskyt klíšťového zánětu mozku, na 5,6 případu na 100 tisíc obyvatel. Hlášeno bylo 3588 onemocnění lymskou boreliózou, je to 34 případů na 100 tisíc obyvatel.

Dlouhodobě klesá v Česku výskyt tuberkulózy. Podle údajů registru tuberkulózy bylo loni hlášeno 680 případů TBC, což je o 30 nemocných méně než předloni. Na 100 tisíc obyvatel to bylo 6,5 případu. Výskyt TBC je výrazně častější u mužů, kde na 100 sto tisíc mužů je 8,5 případu, na stejný počet žen je 4,5 případu.

Loni rovněž pokračoval trend nárůstu případů sexuálně přenosné syfilidy, oproti předchozímu roku o tři procenta. Hlášených případů gonokokové infekce přenosné rovněž pohlavní cestou přibylo o 4,5 procenta. Celkem bylo v Česku loni 1009 případů syfilidy a 751 gonokokové infekce.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).