Hlavní navigace

Pivo milujeme, ale hrdí na jeho pití nejsme

17. 12. 2010

Sdílet

Pivo sice rádi pijeme, ale tak trochu se stydíme za to, že patříme mezi pijany první kategorie. Tedy – že vedeme evropské žebříčky spotřeby alkoholu. Ukázala to čerstvá zpráva Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd. „Češi jsou dlouhodobě na špičce žebříčku konzumace piva, tento fakt ovšem jimi samotnými není přijímán jako něco, čím by se měli chlubit. Hrdost na toto prvenství vyjadřují v roce 2010 dvě pětiny mužů a přibližně šestina žen. Oproti tomu spíše stud je při zmínce o českém…

Pivo sice rádi pijeme, ale tak trochu se stydíme za to, že patříme mezi pijany první kategorie. Tedy – že vedeme evropské žebříčky spotřeby alkoholu.

Ukázala to čerstvá zpráva Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd.

Češi jsou dlouhodobě na špičce žebříčku konzumace piva, tento fakt ovšem jimi samotnými není přijímán jako něco, čím by se měli chlubit. Hrdost na toto prvenství vyjadřují v roce 2010 dvě pětiny mužů a přibližně šestina žen. Oproti tomu spíše stud je při zmínce o českém prvenství v konzumaci piva hlavním pocitem pro každou čtvrtou ženu a přibližně jednoho z deseti mužů,“ uvádí autor výzkumu Jiří Vinopal.

Shodně přibližně pětina mužů i žen má v této souvislosti smíšené pocity.

Z výzkumu také vyplynulo, že pocity vůči vysoké spotřebě piva se vcelku pochopitelně odvíjí především od toho, kolik piva člověk sám konzumuje. Konkrétně platí, že čím víc piva kdo pije, tím spíše je na vysokou konzumaci v Česku člověk hrdý.

Zajímavé je, že ve věkové skupině nad šedesát let spíše převažují pocity studu, nad vysokou konzumací piva u nás, než hrdosti,“ dodává Vinopal.

Výzkum proběhl letos na podzim mezi bezmála tisícovkou respondentů.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).