Hlavní navigace

Páteční Farmářské trhy ve Fryštáku - konečně přímo na náměstí

7. 11. 2012

Sdílet

Pořadatelé rekapitulují rok s farmářskými trhy ve Fryštáku: „Dobrá pověst je ta nejlepší reklama.“ O trhu: Farmářský trh ve Fryštáku Autor: Farmářský trh ve Fryštáku Farmářský trh ve Fryštáku se už přestěhoval na náměstí Začalo to čtyřmi velkými trhy na konci roku 2011. Po vyčerpávajícím začátku jsme přeřadili na nižší rychlost a naplánovali čtyři velké trhy na celý rok 2012. Tříměsíční pauzy jsme chtěli vyplnit pravidelnými pátečními trhy s omezenou nabídkou základních potravin – zelenina,…

Pořadatelé rekapitulují rok s farmářskými trhy ve Fryštáku: „Dobrá pověst je ta nejlepší reklama.“

O trhu: Farmářský trh ve Fryštáku


Autor: Farmářský trh ve Fryštáku

Farmářský trh ve Fryštáku se už přestěhoval na náměstí

Začalo to čtyřmi velkými trhy na konci roku 2011. Po vyčerpávajícím začátku jsme přeřadili na nižší rychlost a naplánovali čtyři velké trhy na celý rok 2012. Tříměsíční pauzy jsme chtěli vyplnit pravidelnými pátečními trhy s omezenou nabídkou základních potravin – zelenina, masné i mléčné výrobky, pečivo, mošty, marmelády a medové výrobky. Co z toho se nám podařilo zrealizovat?

Tři velké trhy máme již úspěšně za sebou

Tříměsíční odstupy se zdají pro město velikosti Fryštáku tak akorát. Z trhu se stala společenská záležitost s velmi příjemnou atmosférou. Dbáme na zajímavý program pro děti i dospělé tak, abychom se nekonfliktně dotkli celospolečenských témat, jako jsou hazard, volný čas, zdravý životní styl aj. Zdá se, že tato forma i obsah lidi baví, což je vidět jak na návštěvnosti, tak na spokojenosti prodejců.

Páteční experiment

Velmi brzy nám došlo, že zdravě jíst pár dní v roce je málo. Proto jsme přemýšleli, jak zkrátit čekací dobu mezi velkými trhy. Nápad se dostavil velmi brzy. Uspořádat malé trhy jednou týdne, nejlépe v pátek, kdy se nakupuje nejvíce. Realizace však byla zdlouhavá, plná chyb a falešných očekávání na straně organizátoru, doprovázena nedostatkem důvěry na straně zastupitelů, kteří rozhodují o využití veřejného prostoru.

Na schovávanou za školou na školních lavicích

Začali jsme tedy na jaře v prostoru oficiálního tržiště mezi školou a sokolovnou na školních lavicích se střídajícími úspěchy.

Věděli jsme, že farmářské trhy patří na náměstí, kde je úplně jiná atmosféra a život obyvatel.

Čtyři stánky na náměstí

Po prázdninové odmlce a právních analýzách jsme získali nájemní smlouvu a slavnostně jsme zprovoznili čtyři dřevěné stánky mezi parkem a parkovištěm přímo na náměstí. Zatím nám nevyšel žádný grant, proto máme k dispozici jen dřevěné konstrukce, neboť jsme si je financovali z vlastních peněz, tedy z prostředku občanského sdružení Fair Play Fryšták. Brzy budou už i střechy.

Kdy, kde, co? Budování dobrého jména

Další metou bude ustálení složení prodejců tak, aby se lidé mohli spolehnout, že mohou v určený čas s jistotou nakoupit předem známý sortiment. Každý výpadek v prodeji kazí dobrou pověst a o tu nám jde v první řadě, protože to je ta nejlepší reklama. Mnozí si již zvykli na určité produkty a nakupují cíleně. Naší snahou do budoucnosti je, aby se každý dopředu dozvěděl, jaké zboží jej ten daný pátek čeká. Budeme proto zveřejňovat rozpis s měsíčním předstihem a takto hodláme pokračovat i od jara příštího roku. Změna programu však nastat může, za což se předem omlouváme.

Velkým úskalím je také prodejní doba. Sami prodejci vyjadřují nespokojenost s malou odpolední účastí. Tušíme, že spousta lidí přijíždí z práce až kolem 16. či 17. hodiny, a to se již s trhovci nesetká. Ráno je trh zahájen od 7 hodin.

Hezkou video-přehlídku najdete na youtube pod označením Farmářské trhy Fryšták, můžete tu vidět i nejnovější video ze Dne splněných přání 8. září.

Za o. s. Fair Play Fryšták Tomáš Černý

Připravili jsme pro vás:

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).