Hlavní navigace

Pardubičtí měří radon ve školách a školkách

24. 1. 2011

Sdílet

Pardubice nechávají změřit výskyt radonu v ovzduší ve všech svých školských zařízeních. Výsledky budou známé za dva měsíce. Město zároveň postupně instaluje ve čtyřech mateřských školách měřící přístroje, kde se loni zjistilo nadlimitní hodnoty. Agentuře ČTK to řekla primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Pardubice nechávají změřit výskyt radonu v ovzduší ve všech svých školských zařízeních. Výsledky budou známé za dva měsíce.

Město zároveň postupně instaluje ve čtyřech mateřských školách měřící přístroje, kde se loni zjistilo nadlimitní hodnoty. Agentuře ČTK to řekla primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Radon je všudypřítomný přírodní radioaktivní plyn

Vzniká postupnou přeměnou uranu, který je v různých množstvích přítomen ve všech materiálech zemské kůry. Při vysoké koncentraci je zdraví škodlivý. Poté, co se problém objevil v médiích, ozvali se radnici odborníci a nabídli jí pomoc.

Díky tomu může monitorovat hodnoty radonu ve všech budovách, kde pobývají děti. Vyšší množství radonu loni radnice zjistila v mateřských školách v ulicích Brožíkova, Odborářů, Rumunská a na Pospíšilově náměstí. Na 16 dalších místech byly hodnoty v pořádku.

Po vyhodnocení měření a konzultacích s experty bude neprodleně zahájena instalace potřebné vzduchotechniky, případně provedena další protiradonová opatření, pokud je experti doporučí,“ řekl Jiří Hušek z magistrátu.

Radon se dá ze školek odvětrávat

Ve zmíněných školkách hodnoty překročily povolených 400 becquerelů na metr krychlový, byly však hluboko pod limitem, který ohrožuje lidské zdraví.

Odborníci konstatovali, že radon není obsažen ve stavebních materiálech, ale proniká do budov z podloží. V budovách se začalo pravidelně větrat, dalším opatřením předchází podrobná diagnostika, která se postupně uskuteční ve všech čtyřech školkách.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).