Hlavní navigace

Parafilici mají nově možnost online terapie a poradenství

11. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Národní ústav duševního zdraví zprovoznil bezplatnou telefonickou linku a online terapie pro lidi s parafiliemi. Tedy například fetišisty, exhibicionisty nebo pedofily.

Parafilii provází intenzivní erotické fantazie a tendence směrem k sexuálním aktivitám s neobvyklými objekty, dětmi, nebo aktivitám, jež způsobují utrpení jinému člověku. Aby někdo mohl být považován za parafilika, musí se u něj takové jednání vyskytovat nejméně půl roku a vyvolávat významný stres a sociální, profesní či trestně právní problémy.

Většina parafiliků nepřekročí meze zákona

Termín parafilie lze nahradit slovy sexuální deviace. Toto sousloví ovšem lidi trpící těmito preferencemi stigmatizuje. Většina parafiliků se se svými neobvyklými sexuálními touhami či praktikami dokáže vyrovnat bez porušení zákona. Provozují je v ústraní, ve své fantazii nebo si najdou partnera či partnerku, kteří jejich chování akceptují, případně dokáží jejich touhám vyjít vstříc.

To, že se parafilik dokáže se svou sexuální preferencí srovnat sám, je ale ideální představa, která v mnoha případech nefunguje. Parafilikovi může trvat dlouho, než sám přijde na to, co je na něm divného, se svým chováním se pak může smiřovat jen obtížně, a pokud už odlišnost přijme, nemusí vědět, jak se svou silnou preferencí má naložit, aby nikomu neublížil a mohl fungovat ve většinové společnosti.

Potíže parafiliků prohloubila koronavirová pandemie

Negativní emoce a problémy spojené s parafilií podle lékařů z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) prohloubily koronavirové restrikce. 

„Omezenější přístup k volnočasovým aktivitám vede často k většímu stresu a frustraci. Výrazný vliv má také přesun na práci na home office. Naše klienty trápí sociální izolace a silná stigmatizace ze strany společnosti i blízkých osob. Zvýrazní se jejich problémy v partnerském a rodinném životě, depresivní a úzkostné symptomy, objevují se u nich i sklony k sebevraždám a problematičtější je samozřejmě také samotné zvládání parafilních sexuálních tužeb v mezích zákona,“ uvádí Kateřina Klapilová, vedoucí Centra pro sexuální zdraví a prevenci NUDZ.

Lékařka upozorňuje také na riziko, že parafilici při pandemii mohou více vyhledávat ilegální materiály. Mezi ně patří například dětská pornografie. Izolace spojená s pandemií představuje také zvýšenou míru rizikového chování v online prostoru. Tomu se věnoval dokument V Síti.

Nedávné šetření provedené NUDZ v rámci Československé pedofilní komunity potvrdilo zhoršení psychického stavu v období pandemie u 27 % oslovených. Ačkoli se výzkumná data týkají výhradně lidí s pedofilní preferencí, podobnou situaci pozorují terapeuti preventivního programu nazvaného Parafilik také u lidí se sklony k sexuální agresivitě, fetišismu a dalším druhům parafilií.

Nově pomůže online terapie a znovuobnovená bezplatná linka

NUDZ se proto rozhodl, že opět zprovozní bezplatnou anonymní telefonní linku a nově také krátkodobé online poradenství a terapie zaměřené právě na parafiliky.

Telefonní linka má číslo 317 071 668. Zájemcům je k dispozici vždy v pondělí a středu od 9 do 12 a v úterý a čtvrtek v čase od 13 do 16 hodin. Využití linky je zcela anonymní a volající k ničemu nezavazuje. 

Lidé s parafilními preferencemi se také mohou nově zapojit do online terapie. Dosud bylo možné absolvovat terapeutický program pouze osobně.

Zájemci musí terapeuty nejprve kontaktovat prostřednictvím zmíněné telefonní linky. Následný online kontakt je zajištěn pomocí komunikační platformy, jež dokáže šifrovat IP adresu zařízení, z něhož je klient připojen. NUDZ proto zájemcům slibuje, že se mohou spolehnout na profesionální přístup a naprostou anonymitu.

„Kolegové v rámci těchto služeb poskytují pomoc lidem, kteří jsou znepokojeni svou odlišnou sexuální preferencí, těm, kterým jejich sexualita působí obtíže, ale také jejich blízkým,“ vysvětluje lékařka Kateřina Klapilová.

„Věřím, že díky nové možnosti online účasti budeme schopni pomoci každému, kdo to v této složité době akutně potřebuje anebo má zájem na své sexualitě dlouhodobě pracovat,“ dodává Martin Hollý, psychiatr, sexuolog a hlavní metodik projektu.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a v iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářské ceny Psychiatrické společnosti ČLS JEP za rok 2021.