Hlavní navigace

Názory k článku Označení „bez laktózy“ je u rostlinných alternativ mléka zakázáno

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 3. 2022 14:29

  bez přezdívky

  Další z článků mlékárenské lobby, prosím přestanme se tvářit, že zvířecí mléko je pro lidi přirozená potravina, která nemá svá úskalí. Mléko obsahuje antibiotika, kterými jsou zvířata držená ve zcela nevyhovujících podmínkách krmena, obsahují rezidua pesticidů z krmiv, stejně, jako se hospodářská zvířata v EU smí krmit GMO krmivy (což je pro lidskou konzumaci zakázané) a jsou zde další problematické aspekty.
  Naopak u rostlinných alternativ je určitě dobré si hlídat složení a najít si "své" značky, které vyhovují jak chutí, tak složením.
  Pokud je ještě někdo nerozhodnutý, zda živočišné mléčné výrobky konzumovat, doporučuji se podívat na jakýkoliv dokument, který se touto problematikou zabývá a uvědomit si, jestli jsme jako lidstvo opravdu v postavení, kdy můžeme z pozice silnějšího zneužívat a zabíjet zvířata, je to volba každého, ale je potřeba vzít v úvahu, pokud mléčné výrobky produkované zvířecími matkami konzumuji.

 • 1. 3. 2022 15:13

  Lenka Krbcova

  Dobrý den, na informacích v článku se shodují nutriční specialisté, gastroenterologové a další odborníci napříč příslušnými obory, konkrétně zde např. ve spolupráci s doc. Kohoutem (https://www.ftn.cz/centrum-vyzivy-39/). Úskalí, které mléko může pro některé jedince představovat, nikdo nepopírá, jsou v článku uvedena, i v mnohých dalších našich textech. Pro svá tvrzení ohledně "zcela nevyhovujících podmínek" v chovech, antibioticích a pesticidech v mléce máte nějaké zdroje? Z čeho prosím vycházíte? Tato oblast je v ČR přísně kontrolována, takže by mě opravdu zajímaly konkrétní příklady.
  Souhlasím, že i u rostlinných alternativ si lze najít dobré příklady, a pokud někomu vyhovují, proč ne. Ostatně to samé je uvedeno v článku. Samozřejmě si každý může rozhodnout, co bude konzumovat, ale na základě platných informací, které se snažíme poskytovat, nikoli zavádějících tvrzení. To by pak vypadalo spíše na lobby výrobců rostlinných nápojů a produktů, že?)) LK Vitalia.cz

 • 7. 3. 2022 16:39

  andrej
  Klamete, konkretne 2x:
  1. Mlieko ktore spracovavaju mliekarne neobsahuje antibiotika, zabili by im totiz bakterie ktore sa pouzivaju na vyrobu kyslomliecnych vyrobkov.
  2. GMO potraviny nie su pre ludsku spotrebu zakazane.
 • 3. 3. 2022 8:19

  Dana Mihulkova (neregistrovaný)

  Stále platí, že je důležité číst složení, gramáž, jméno a zemi výrobce, datum spotřeby. Výrobci a dovozci používají 100+1 triků k oklamání spotřebitele. Zásada je vyrobit co nejlevněji a mít co největší zisk. Zdraví si každy zákazník musí ohlídat sám. S těmi odborníky je to asi stejně jako s těmi covidovými: většina z nich nejsou nezávislí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).