Hlavní navigace

Odkud jsou vaši přátelé?

24. 1. 2011

Sdílet

FEJETON – Kdy a kde jste potkali své nejlepší přátele? Bylo to ve školce, ve škole, v práci, při sportu nebo někde úplně jinde? Kde jsou „k mání“ potenciální dobří kamarádi?

Vycházejme z jednoduchého předpokladu, i když se může zdát jako trochu přitažený za vlasy. Pokud víme, že náš nejlepší přítel je ze skupinky z vysoké školy, existuje velká šance, že další dobré přátele bychom našli mezi stejnými lidmi? Nebo tu prostředí nehraje žádnou roli?

Kamarádi z jednoho hnízda

Někteří z mých známých tvrdí, že se nejvíc kamarádí právě s lidmi z určitých skupin. Někdo s kolegy z práce, někdo jiný zase se známými ze sportování. Prý to tak funguje, já mám ale zkušenosti jiné. Z každé etapy života mám jednoho či více dobrých přátel, zdá se tedy, že já do tohoto konceptu opřeného o chatrné předpoklady nespadám.


Autor: SXC

Jiní ale evidentně ano. No řekněte, neslyšeli jste někdy názor, že si ten či onen člověk vůbec nerozumí s lidmi ze základní či střední školy, naopak se hojně kamarádí s lidmi z tenisu. Podle mého malého výzkumu je tato situace velmi častá.

Asi nejméně pevná jsou přátelství navázaná v dětství, na základní škole. Poté, co se děti rozletí na střední školy, jenom málokdy se stýkají dále: dětská přátelství jsou nahrazována přátelstvími pubertálními a středoškolskými.

Ta vydrží zpravidla déle, jelikož se vážou na příjemné vzpomínky související s prvními láskami a dospělým životem.

Čtěte téma: Můj virtuální svět

„Vyměnil bych všechna svá přátelství na Facebooku za jedno opravdové…“

Vysokoškolská přátelství jsou pevná kvůli tomu, že si studenti pomáhají a vstupují spolu do opravdového života. Navíc se pak vysokoškoláci dále stýkají, protože mají společné zájmy a podobná zaměstnání. Jsou mezi nimi i kolegové nebo obchodní partneři a řekl bych, že zde tak trochu funguje i kalkul. Není nutné se s někým přestávat přátelit, možná bych ho někdy v budoucnu mohl potřebovat, že?

Přátelé ze stejnojmenného seriálu

Přátelé ze stejnojmenného seriálu …

Přátelství vzniklá na základě společných koníčků a zálib se obecně velmi často točí právě okolo oné záliby. Ze zkušenosti jiných vím, že kamarádi, kteří spolu chodí například na burzy poštovních známek, se spolu těžko vydají do bazénu zaplavat si nebo na pivo.

U mě je to jinak. Mám fajn kamarády ze základky, stejně tak ze střední a z vysoké školy. A mezi mé nejlepší přátele patří i několik lidí, které jsem poznal díky sportu a nikdy předtím jsem je neviděl. A tato přátelství se samozřejmě rozšiřují i směrem k jiným aktivitám, než je jenom onen sport.

Přečtěte si: Jaké lidi přitahujete?

Platí v přátelství či lásce, že protivy se přitahují, anebo spíš vrána k vráně sedá? 

„Přátelé přátel“

Zajímavá skupina jsou takzvaní „přátelé přátel“.

...a parta z filmu Vratné lahve

…a parta z filmu Vratné lahve

I mezi nimi se najdou tací, se kterými to vydrží do konce života. Tyto lidi obvykle nemáte šanci důkladně poznat, takže je znáte třeba hrozně dlouho, ale nikdy ne pořádně. Ovšem někdy se „přítel přítele“ časem přesune do kategorie „přítel“.

Jeden můj kamarád se domnívá, že kvalitu přátelství do určité míry ovlivňuje prostředí jeho vzniku. Nevím, jak je to u něho či u vás, ale já mohu téměř bez pochyb prohlásit, že v mém případě to takhle není. Záleží opravdu jenom na člověku, ne na prostředí.

Anketa

Odkud máte své dobré kamarády?

Pokud to mám takhle já, neznamená to, že na tom budou ostatní stejně. Pozorujete na svých známých, že mezi nimi dlouhodobě převažují lidé z určitého prostředí nebo životního období? Pokud ano, víte proč?

Je to například tím, že ono období bylo šťastné a dobře se navazovaly dlouhodobé vztahy? I v tomto případě totiž platí, že co člověk, to unikát.

Autor článku

Autor je kromě jiného internetový publicista, více informací najdete v jeho profilu na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).