Hlavní navigace

Odejde maximálně tisíc lékařů, uklidňuje ministr

30. 11. 2010

Sdílet

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se neobává, že odejde tolik nemocničních lékařů, aby to ohrozilo pacienty nebo provoz nemocnic. Lékařský odborový klub rozdával v pondělí v nemocnicích formuláře pro výpovědi. Pokračuje tak v akci „Děkujeme, odcházíme“. Formuláře hodlá sbírat 2 až 3 týdny a poté je předá „ke kontrole“ právní kanceláři. Fakticky tak formuláře zůstávají v rukou LOK. Podle ministra to tedy zatím zřejmě nemá ani právní dopad.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se neobává, že odejde tolik nemocničních lékařů, aby to ohrozilo pacienty nebo provoz nemocnic.

Lékařský odborový klub rozdával v pondělí v nemocnicích formuláře pro výpovědi. Pokračuje tak v akci „Děkujeme, odcházíme“.

Formuláře hodlá sbírat 2 až 3 týdny a poté je předá „ke kontrole“ právní kanceláři. Fakticky tak formuláře zůstávají v rukou LOK. Podle ministra to tedy zatím zřejmě nemá ani právní dopad.

Podle ČTK akci podpořily zhruba 4 z 16 tisíc lékařů pracujících v nemocnicích. Což ovšem neznamená, že ony 4 tisíce skutečně podají výpovědi a do zahraničí odejdou.

Katalog nemocí

Co vás trápí? Najděte si informace o vašem zdravotním problému.

„Myslím, že lidí, kteří reálně mohou odejít do zahraničí a kteří tam najdou své místo a budou schopni obsadit místa, na která jsou podmínky dost přísné, může být maximálně do tisícovky,“ řekl Aktuálně.cz ministr Heger. „A to myslím, že jsem ještě hodně nadsadil.“

Minulý týden, když představoval úhradovou vyhlášku – tedy faktický rozpočet resortu zdravotnictví, ministr lékaře uklidňoval, že se jejich platy nebudou snižovat.

Lékaře neuklidnil, chtějí totiž na platech výrazně přidat.

„Já bych strašně nerad, aby to vyznělo jako vtip, tu situaci beru hrozně vážně,“ tvrdí Heger. „Jenom nemám dostatečně volné ruce na to, abych jim ty peníze mohl dát a tak jim od začátku naprosto konzistentně říkám: nebudeme mít na ty vyšší výplaty, letos to prostě nemůžete dostat.“

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).