Hlavní navigace

Odborník WHO: Je pozdě zastavit šíření prasečí chřipky

28. 4. 2009

Sdílet

Na to, aby se podařilo zastavit šíření prasečí chřipky, je už podle náměstka generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) Keijiho Fukudy příliš pozdě. Jednotlivé země by se podle něho nyní měly soustředit na zmírnění dopadů smrtícího viru A/H1N1, který si v Mexiku vyžádal možná už více než 150 lidských životů.WHO v pondělí zvýšila stupeň varování před pandemií prasečí chřipky ze třetího na čtvrtý stupeň. To znamená, že se virus ve zvýšené míře přenáší z člověka na člověka. Roste…

Na to, aby se podařilo zastavit šíření prasečí chřipky, je už podle náměstka generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) Keijiho Fukudy příliš pozdě. Jednotlivé země by se podle něho nyní měly soustředit na zmírnění dopadů smrtícího viru A/H1N1, který si v Mexiku vyžádal možná už více než 150 lidských životů.WHO v pondělí zvýšila stupeň varování před pandemií prasečí chřipky ze třetího na čtvrtý stupeň. To znamená, že se virus ve zvýšené míře přenáší z člověka na člověka. Roste hrozba globální epidemie, ale neznamená to, že by byla nevyhnutelná.

Podle Fukudy se virus rozšířil již natolik, že země by se měly v první řadě soustředit na to, aby ochránily své obyvatelstvo.

Odborníci z WHO v pondělí nedoporučili, aby země uzavíraly hranice nebo omezovaly cestování. Fukuda říká, že by to mělo jen malý účinek na zamezení šíření viru. Některé země v pondělí i tak svým občanům doporučily, aby do oblastí, kde se prasečí chřipka vyskytla, necestovali.

Virus prasečí chřipky A/H1N1 je označován za kombinaci viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka. Častou komplikací je zápal plic. Infekce se přenáší vzduchem.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).