Názory k článku
Očkování proti neštovicím – záhada hlavolamu

Mila
Mila (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
1. 11. 2013 14:21 Nový

děkuji

Výborné, jako obvykle - děkuji za osvětu. Osobně jsem typický případ - odbyla jsem si neštovice jako malé dítě v minulém století. Má kamarádka je měla až ve 30, 4 týdny neschopenka, horečky, nemocnice...

Mimoň
Mimoň (neregistrovaný) ---.spacedump.net
2. 11. 2013 10:33 Nový

Lidem potřebují jen informace, a i bez nich budou zdraví a šťastní

celé vlákno

Výhrady proti článku nemám, ale jen bych rád lékařům (a bohužel i některým lidem) připoměl:

1. Exaktní přístup a hodnotné informace od lékařů očekáváme.
2. Naše svoboda ale nesmí být nikdy a za žádných okolností omezena. Pokud k tomu dojde je na místě jakékoli adekvátní protiopatření. Tedy nabude-li někdo dojmu, že jde o život...

P.S.
Pane Vavrečka. Ten váš ministr (nebo co za kašpárka) pro EU měl postupovat úplně stejně. Uvolnit veškeré informace, schválit "lék" k použití, nastavit přiměřenou cenu, zablokovat reklamu a nechat to na lidech - zda budou mít zájem.

Nanejvýše byste mohli sledovat situce za kterých se lidé pro očkování rozhodují. Abyste pochopily jejich důvody. Případně, na základě dalších sledování zda se jim daří dosáhnout požadovaných cílů, jim potvrdit zda to funguje (z globálního hlediska).
Nevěřím, ale že by to ti lidé odpozorovali hůře, než vaše vědecké týmy. Individualita je individualita.

P.P.S.
K pásovému oparu bych snad jen připoměl, že vzniká po určitých (lidem docela známým) závažných onemocněních. Někdo se domnívá, že zdroj tohoto projevu (Uvádíte varicellu. Opravdu to nemohou být i jiné viry? Občas člověk zaslechne i něco jiného...) je trvale v těle postižených připraven dát propouknout nemoci a právě při významném oslabení imunity se mu to podaří touto formou.

ja
ja (neregistrovaný) 46.173.193.---
10. 10. 2014 9:19 Nový

Re: Lidem potřebují jen informace, a i bez nich budou zdraví a šťastní

celé vlákno

No, vzhledem k tomu, že mám pásový opar již podruhé a nepredchazela mu žádná nemoc ani komplikace, tak být Vámi, přehodnotím Vaši připomínku...
Ale k očkování určitě souhlasim s individuálním rozhodnutím. Rodiče, kteří měli 3 neštovice a jejich děti třeba 5, těžko pochopí rozhodování rodiče, který si protrpěl neštovice na každém cm těla, včetně ústní dutiny, vnitřních stran očních víček atd...

ja
ja (neregistrovaný) 46.173.193.---
10. 10. 2014 9:20 Nový

Re: Lidem potřebují jen informace, a i bez nich budou zdraví a šťastní

celé vlákno

No, vzhledem k tomu, že mám pásový opar již podruhé a nepredchazela mu žádná nemoc ani komplikace, tak být Vámi, přehodnotím Vaši připomínku...
Ale k očkování určitě souhlasim s individuálním rozhodnutím. Rodiče, kteří měli 3 neštovice a jejich děti třeba 5, těžko pochopí rozhodování rodiče, který si protrpěl neštovice na každém cm těla, včetně ústní dutiny, vnitřních stran očních víček atd...

Radush07
Radush07 (neregistrovaný) ---.48.broadband14.iol.cz
2. 11. 2013 16:51 Nový

Re: Očkování proti neštovicím – záhada hlavolamu

Po přečtení článku k očkování proti zarděnkám mne s hrůzou napadlo, že by mohl někdo také časem ospravedlňovat nutnost očkování novorozenců proti planým neštovicím ochranou žen ve fertilním věku...
Díky za skvělý článek.

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 11. 2013 17:48 Nový

Pásový opar a imunita

celé vlákno

Téma, které jsem v článku trošku obešel, ale byl jsem na něj upozorněn, je problematika výskytu pásového oparu jako sekundární infekce. (?!)

Všeobecně se má za to, že pásový opar představuje reaktivací varicella-zoster viru ve spinálních gangliích zadních rohů míchy nebo gangliích mozkových nervů (zde přežívá virus v organismu po prodělání planých neštovic) a který se poté podél nervů šíří do místa výsevu herpetického exantému.

Tato endogenní teorie pásového oparu nedává vznik pásového oparu do souvislosti s tím, že je jedinec nově potká s virem varicella-zoster ze zevního prostředí. Nemělo by to mít navzájem žádný vztah.

To však ne zcela koresponduje s praxí a realitou, když velmi mnoho osob má tu zkušenost, že u nich vznikl pásový opar poté, co se setkali s dítětem s planými neštovicemi. Spíše tedy půjde o určitou ne zcela jasnou kombinaci náhlé změny imunity, která umožní endogenní reaktivaci viru, ale která by mohla být mj. spouštěna také "setkáním se" organismu s virem varicelly ze zevního prostředí.

Opět jedna z věcí, kterou tak úplně nevíme.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
7. 3. 2014 10:36 Nový

Re: Pásový opar a imunita

celé vlákno

Trochu ode mne šťouravé, ale poněkud jste vynechal ze svých úvah vakcínu Zostavax pro lidi nad 50 let proti pás. oparu.
VB

Helena
Helena (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz
4. 11. 2013 1:32 Nový

Re: Očkování proti neštovicím – záhada hlavolamu

celé vlákno

Dobrý den, jsem jednou z matek, která se rozhodla pro očkování dcerky proti neštovicím. Dcera měla do té doby pouze povinná očkování, protože nejsem velkým zastáncem napíchat deti vším co je nám podstrkováno. Prostě na doporučení lékaře a tehdejších informací, které jsem měla byla dcera naočkovaná (druhá dávka v 2,5 letech)dnes s odstupem času a mou lepší informovaností už bych dceru neočkovala a druhé dítě očkovat určitě nenechám. Ale co mě momentálně zajímá je, jak tedy postupovat dále u dcerky, které jsem tím spíš uškodila, protože jí může hrozit, že neštovice dostane v pozdějším věku. Je lepší už znova po letech nenechat dceru přeočkovat a doufat, že neštovice chytí v mladém věku? Opravdu mě mrzí, že jsem se rozhodla právě pro tohle očkování.... Děkuji za případnou odpověď

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz
4. 11. 2013 7:59 Nový

Re: Očkování proti neštovicím – záhada hlavolamu

celé vlákno

Vážená paní Heleno,

asi jediné rozumné, co lze v takové chvíli udělat je pohlídat si, jestli má dcera ještě protilátky v období 20-22 let, tedy před možnou graviditou. Ty testy jsou a budou určitě dostupné. Pokud by tam byl zachycen pokles protilátek, je u Vaší decry pravděpodobně vhodné přeočkovat. otázkou je, že zatím nevíme jak bude přeočkovávání ve vyšším věku fungovat.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) 62.216.147.---
11. 11. 2013 7:43 Nový

Re: Očkování proti neštovicím – záhada hlavolamu

celé vlákno

Ale připravte se, že test protilátek je drahý. Nevím, jak to je u neštovic, ale třeba u žloutenky pod 5 000 se nedostanete.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 11. 2013 9:53 Nový

Re: Očkování proti neštovicím – záhada hlavolamu

celé vlákno

Cena testu je do 500 Kč s těmi nulami opatrně.
VB

Peter Tuharsky
Peter Tuharsky (neregistrovaný) ---.orange.sk
5. 11. 2013 7:24 Nový

Liecitelne ochorenie

celé vlákno

Toto je jedno z ochoreni, kde som o ucinkoch megadavok vitaminu C nielen cital, ale na vlastne oci som mohol sledovat jeho pracu: horucka sa okamzite stratila, deti boli v pohode a vyrazky pred ocami mizli rychlejsie nez sa objavovali nove. Najintenzivnejsie liecene dieta bolo zdrave do 4 dni (vtedy malo uz len 4 zaschnute krusty a ziadne nove vyrazky sa netvorili).

Zaujimave su aj lekarske publikacie o jeho ucinkoch pri pasovom opare, a to aj v situaciach, kde uz nezaberali ziadne konvencne metody potlacania bolesti.

Viac http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

gabriel
gabriel (neregistrovaný) ---.gprs.as5628.telecom.sk
22. 11. 2013 16:08 Nový

Re: Liecitelne ochorenie

celé vlákno

Zaujimave, ze jednoduche veci casto funguju lepsie, nez zlozite. Existuju realne dokazy o ich fungovani, ale predsudky su castokrat silnejsie. Ako mozu obhajcovia ockovania tak suverenne obhajovat vakciny z pohladu ucinnosti a bezpecnosti, ved ide o tak zlozite latky, ktore mozu vyvolat nepredvidatelne reakcie, aj po dlhsom case atd., ze spolahlivo dat odpovede je v podstate nemozne. Aspon nie pri sucasnej urovni poznatkov o fungovani ludskeho imunitneho systemu. Veda o imunitnom systeme patri k najzlozitejsim vobec.

Bludička
Bludička (neregistrovaný) 88.103.53.---
28. 1. 2014 22:29 Nový

Účinnost

Účinnost tohoto očkování určitě není stoprocentní, synovec dostal plané neštovice i po dvojím přeočkování (netrpí žádnými poruchami imunity, alergiemi ani ekzémy). Možná tedy měl mírnější výsev, než by měl bez očkování, ale to opravdu nelze objektivně posoudit.

dotaz
dotaz (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
27. 4. 2016 0:36 Nový

dotaz

Chtěla bych se zeptat, jak nebezpečné nestovice jsou pro novorozeně až dite jednoho roku. Jaká je pravděpodobnost nákazy mimina (převážně ležícího a nehrajiciho si) v rodině od staršího dítěte (2-3 roky), které navštěvuje dětský kolektiv a nestovice by mohl chytit. Poslední dotaz - nemoc se objevuje ve 2-4 letých cyklech...kdy naposledy se nemoc v hojne mire vyskytla u nas/v Praze? Dekuji

Jana
Jana (neregistrovaný) ---.range5-81.btcentralplus.com
15. 8. 2016 23:10 Nový

Řeší to přeočkování?

Chápu, že je to složitá problematika, ale mohl by jste se prosím vyjádřit k tématu přeočkování vakcínou proti neštovicím? Nevím, jak je tomu v Čechách, ale v USA se doporučují dvě vakcíny malým dětem, dvě pubescentům a dvě dospělým. To je dle mého chápání jejich odpověď na některá rizika uvedena ve vašem článku. Jak se na tohle díváte? Pak je ještě vakcína proti pásovému oparu. Proč se tomu říká jinak, když je to proti stejnému viru?