Hlavní navigace

Názor k článku Ochranka v obchodech nemá právo nahlížet vám do tašek od anonym - Zaměstnanec bezpečnostní agentury je občan. Zákazník je občan....

  • 15. 11. 2018 18:46

    bez přezdívky

    Zaměstnanec bezpečnostní agentury je občan. Zákazník je občan. Tedy z hlediska práv jsou si rovni. Securita nepodléhá zákonu o policii ČR, ale zákoníku práce. Zákon o Policii používají jen v onlasti osobních ochranných pracovních prostředků. Securita Vás může požádat o nahlédnutí do zavazadla, už ale nemůže do zavazadla šahat sama, manipulovat se zavazadlem či jeho obsahem. Securita Vás může zadržet na základě důvodného podezření, že jste spáchal trestný čin nebo přestupek jen se souhlasem Policie ČR, souhlas vzniká telefonickým oznámením Policii ČR, že Vás omezila na osobní svobodě do příjezdu Policie ČR. V případě, že po příjezdu Policie ČR se podezření neprokáže, vystavuje se securita možnosti trestního oznámení za neoprávněné omezení osobní svobody. Securita nemůže používat donucovací prostředky nepřiměřené povahy, řídí se pravidlem občan-občan. Z toho důvodu nemohou na utíkajícího zákazníka použít střelné zbraně, teleskopické obušky, tonfy, či hmaty a chvaty. To může jen Policie ČR. Pokud při zákroku zbpůsobí oblížení na zdraví, může se vystavit trestní odpovědnosti za ublížení na zdraví dle způsobené újmy. Securita ČR nemá právo legitimovat totožnost zákazníka nebo občana z důvodu prokázání totožnosti.

    Závěrem...Zaměs­tnanci bezpečnostních agentur (securita) nemá žádné pravomoci nad Vámi bez souhlasu Policie ČR. Je to mizerně placená práce s riziky trestní odpovědnosti vůči občanům.

    Na téma fungování bezpečnostních agentur, přijímání zaměstnaců do bezpečnostních agentur, jejich vzdělávání a hodnocení jsem v roce 2011 dělal a obhájil Diplomou práci na vysoké škole.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).