Hlavní navigace

Nová móda je bio a eko

4. 2. 2009

Sdílet

Aktualizováno: Nový projekt Tree Factory - za každou prodanou věc 10 vysazených stromů (1. 4. 2018 19:42)
Jíst zaručeně bio potraviny z čisté přírody zcela bez chemie, patlat se eko kosmetikou vonící po rozkvetlé louce jako by nestačilo. Přichází nový trend, a to je bio oblečení. Do jaké míry je to jen módní úlet a do jaké skutečně ekologická pomoc zeměkouli?

Být bio a eko je současnosti zkrátka in. Obchody se předhánějí v tom, který z nich nabídne více produktů v bio kvalitě. Už nejíme normální potraviny, ale biopotraviny. Zatímco dříve nám bylo jedno, co si namažeme na obličej, dnes už si hlídáme, zda je to certifikované a přírodní. Snahy o ekologicky šetrný způsob života zasáhly snad každou oblast lidského bytí a oblečení, nebo spíš móda, není výjimkou.

„Nakupujte oděvy z přírodní materiálů pro zdraví Země, noste tyto oděvy pro své zdraví,“ popisuje heslo přívrženců ekologického a etického oblečení Karina Arzumanovová z pražského obchodu Evergreen. Podle ní se v bio a eko módě snoubí jednak péče o zdraví nositele, ale také snaha o zlepšení životního prostředí a životních podmínek dělníků ve třetím světě.

Proč být bio i v ponožkách?

Prvním důvodem, proč by měl spotřebitel zvolit bio oblečení, je péče o své zdraví. Přesněji bio oblečení nebylo při svém vzniku zatíženo žádnými agresivními chemikáliemi a nevyvolává tedy nežádoucí kožní alergie. „Moje sestra i já máme děti alergiky, proto jsme dlouho hledaly takové oblečení, které by jim nezpůsobovalo problémy, a tak jsme se dostaly k ekologickému oblečení,“ dodává Azurmanová. Světová produkce bavlny totiž spotřebuje celou čtvrtinu celosvětového množství pesticidů a herbicidů. K tomu jsou při jejím zpracování běžně používány agresivní chemikálie, které mohou citlivým jedincům vadit, vyvolávat ekzémy, vyrážky a alergie.

Další motivem pro mnohé lidi je snaha kupovat „etické produkty“. „Naši zákazníci se zajímají o původ výrobků, v jaké zemi byly vyrobeny, kdo je vyrobil a v jakých podmínkách,“ dodává Michaela Festová z obchodu Ecovoice. Podle ní platí, že ti, kteří si kupují bio a eko oblečení, jsou „erudovaní“ a přemýšlí nad tím, jaký dopad bude mít jejich nákup na jejich okolí. Mimo jiné při produkci oblečení z bio materiálů nejsou zemědělci nuceni pracovat na plantážích v nelidských podmínkách, rovněž je nepřijatelná dětská práce a pracovníci dostávají za svou práci slušný plat, ze kterého jsou schopni žít nikoliv jen přežít.

Nemluvě o tom, že bio a eko produkce nezatěžuje životní prostředí žádnými nadbytečnými chemikáliemi. Například při pěstování konopí, které se v bio módě často zpracovává, nejsou použita žádná hnojiva, ani pesticidy, navíc rostliny vyžadují jen málo vody a pomáhají obnovovat kvalitu půdy.

Zpracovávají se i kopřivy a dřevo

Bio a eko oblečení pochází vždy z přírodních materiálů. Dávno už ale neplatí, že by zákazníka čekaly výrobky bez tvaru, bez barvy a podivné kvality. V současnosti se zpracovávají nejrůznější materiály, od tradiční bavlny, přes konopí, bambus, až po celulózu získávanou ze dřeva nebo ramie, což je čínská kopřiva. „Ramie je kvetoucí rostlina z kategorie kopřivovitých. V Číně je pěstována po staletí. Ramie je známá zvláště pro svou schopnost udržovat tvar, bránit mačkání a tím, že dává vzhledu lesk,“ popisuje vlastnosti materiálu Azurmanová.

V bio a eko kvalitě lze vyrobit prakticky jakékoliv oblečení, přes trička, ponožky, dětské pleny až po večerní šaty nebo zimní kabáty. Dokonce se ve světě objevují značky, které k bio kvalitě přidávají také módní rozměr. Tedy být eko a bio už postupně znamená být oblečen v souladu s módními trendy. „Stále více zákazníků nechce jen ekologický výrobek, ale požaduje rovněž hezké a módní oděvy, proto se snažíme uspokojit také tyto jejich požadavky,“ doplňuje Azurmanová. Navíc nehrozí, což je pro dámy zvláště důležité, že by ve stejném nebo podobném oděvu potkaly další ženy. „Nabízíme oděvy, které jsou v současnosti módní jedničkou na trhu s eko oblečením v USA, dvakrát do roka přivážíme novou kolekci,“ uzavírá Festová.

Férovou ekologickou módu nabízí od roku 2017 nový projekt Tree Factory. Vybírá pouze prověřené značky šetrné k životnímu prostředí. Najdete tu oblečení z biobavlny, Tencelu a recyklu, bez potisku ale i s ekologickým sítotiskem nebo s ručně kreslenými motivy. Za každou prodanou věc je navíc vysazeno deset stromů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).