Hlavní navigace

Nehty pilovat vždy jedním směrem, gelové nikdy nestříhat, před lakováním nemýt nádobí

11. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Rashid Khreiss / Unsplash, podle licence: Public domain
Odborníci popisují hlavní zásady, které vám i s domácí péčí pomohou mít zdravé a krásné nehty. Jak zvládnout manikúru, když jsou salóny zavřené, a nenadělat při tom víc škody než užitku?

I lidé, kteří svým nehtům běžně dopřávají profesionální péči, jsou nyní odkázáni na své vlastní síly. Aby nehty byly dlouhodobě zdravé, přitom není samozřejmost. Vyžadují péči podobně jako pokožka či vlasy. Jak si poradit s domácí manikúrou, než nehtová studia opět otevřou?

Odborníci společnosti dm-drogerie markt Česká republika připravili v tiskovém materiálu užitečné tipy pro domácí manikúru. Profesionální manikérka Naďa Límová také upozorní, na jaké postupy si dát při péči o nehty pozor, abychom jim spíše neuškodili.

Co se dozvíte v článku
  1. Zásady pro zdravé přírodní nehty
  2. Gelové nehty? Hlavně nestříhat
  3. Odlakovač s acetonem, nebo bez?
  4. Domácí lakování: skvrnám zabrání vrstva spodního laku
  5. Výživa zvenku i zevnitř

Zásady pro zdravé přírodní nehty

Péče o přírodní nehty není tak složitá jako o ty umělé, přesto existují zásady, kterých je vhodné se držet.

„Nehet je třeba pilovat vždy jen jedním směrem, jinak by se mohl začít třepit. Svým zákazníkům radím manikúru aplikovat po koupeli, kdy jsou nehty vláčné a změklé. Lépe se pak pracuje i s nehtovou kůžičkou, kterou lze jemně zatlačit pomocí plátěného kapesníku či pomerančového dřívka. Posloužit mohou také pečující a vyživující olejíčky, které jsou pro úpravu kůžičky i celého nehtu vhodné,“ uvádí manikérka Naďa Límová.

Po této proceduře je třeba nechat ruce uschnout, vstřebat nanesenou výživu a odpočinout.

Gelové nehty? Hlavně nestříhat

Do profesionálně vytvořených nehtů by se správně nemělo zasahovat vůbec. Pokud však odrůstající gelové či akrylové nehty svoji nositelku trápí, nebo dokonce omezují, je vhodné sáhnout po hrubším pilníku.

„Pomocí něj nejprve zkraťte nehet na požadovanou délku. Pak začněte zbrušovat horní část tak, aby navázala na nehet přírodní. Důležité je dávat pozor, aby kromě gelu nešla při pilování dolů i část nehtového lůžka, hojení je nepříjemné a trvá dlouho. Až se budete přibližovat k lůžku, zvolněte tempo a vyměňte hrubší pilník za jemnější,“ popisuje odbornice na péči o nehty.

Úpravě gelových nehtů pomocí nůžek je lepší se zcela vyhnout, mohly by napáchat více škody než užitku.

Odlakovač s acetonem, nebo bez?

Dříve než dojde k nanesení laku na nehty, je vhodné je šetrně očistit odlakovačem. Při jeho výběru by měl být kladen důraz na stav a zdraví nehtů.

Aceton obsažený v řadě odlakovačů totiž nehty vysušuje, proto není vhodný pro použití na lámavých a suchých nehtech. Odlakovač s acetonem naproti tomu velmi dobře poslouží milovnicím třpytivých laků, které pak lze z nehtu odstranit s mnohem menším úsilím.

Tip dm: Šetrný odlakovač použijte i v případě, kdy na nehtech není původní lak. Odstraníte tím mastnotu a manikúra déle vydrží.

Domácí lakování: skvrnám zabrání vrstva spodního laku

Dvě až tři hodiny před lakováním nehtů odborníci doporučují vyhnout se například umývání nádobí nebo koupání, na rozmáčených nehtech lak nevydrží. Krátké umytí rukou nevadí a v době covidu je naopak nutností.

Ještě před aplikací barevného laku si pak nehty zaslouží ochranu a péči, kterou zajistí vrstva spodního laku. Nehty jsou porézní – barevný pigment se do nich rychle vpije a bez báze se na nich objeví nevzhledné žluté skvrny. Ty vznikají nejčastěji působením červeného laku. Díky podkladové bázi navíc vydrží manikúra déle a nehty budou zdravější a pevnější.

Nyní přichází nejnáročnější fáze – nanesení barevného laku. „Lahvičku nejprve jemně proválejte v teplých dlaních, aby se spojily pigmenty. Určitě s ní netřeste, vznikly by bublinky,“ radí Naďa Límová. „Lak poté štětečkem jemně roztáhněte nejprve uprostřed lůžka a posléze i po stranách. Méně je více, proto nanášejte velmi tenké vrstvy laku raději opakovaně, aby dříve zaschnul. Pokud zručnost dovolí, zkuste volný okraj nehtů nalakovat i ze spodní části. Přetažení si nevyčítejte a mějte po ruce připravenou vatovou tyčinku napuštěnou odlakovačem či přímo korektor k tomu určený,“ podotýká manikérka.

Výživa zvenku i zevnitř

Zdravé nehty vypadají nejlépe na zdravých rukách. Dodejte jejich pokožce výživu a hydrataci pomocí vhodného krému, nejlépe s ureou, kyselinou hyaluronovou či vitamínem E. Jednou či dvakrát do týdne si pak ruce zaslouží také intenzivnější péči v podobě masky, které by měl ideálně předcházet také peeling.

„Nesmíme zapomínat ani na výživu. Zdravé nehty potřebují dostatek minerálních látek, jakými jsou zinek, vápník a selen, a také vitamíny, zejména pak vitamín C. Pokud je tělu dodáte výživovými doplňky, buďte trpěliví. Výsledky se dostaví po dvou či třech měsících pravidelného užívání, budou však stát za to,“ říká Naďa Límová a dodává, že je třeba myslet také na pitný režim. „Žíznivé tělo, které volá po vodě, se velice záhy projeví suchou pokožkou a polámanými nehty,“ uzavírá.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).