Hlavní navigace

Nechcete taky darovat své tělo medicíně?

28. 1. 2011

Sdílet

Nečekaně velké množství lidí se přihlásilo na výzvu nové Lékařské fakulty Ostravské univerzity, která hledala dárce těl pro vědecké účely. Univerzita už má podepsáno 250 smluv s lidmi, kteří jí po smrti chtějí darovat své tělo. Agenturu ČTK o tom informovala mluvčí univerzity Eva Kijonková. „Nejdříve jsme přijímali telefonáty z celé republiky, pak jsme se omezili jen na Moravskoslezský kraj a následně už jsme celou akci museli dočasně pozastavit,“ sdělila proděkanka pro studium lékařské fakulty…

Nečekaně velké množství lidí se přihlásilo na výzvu nové Lékařské fakulty Ostravské univerzity, která hledala dárce těl pro vědecké účely. Univerzita už má podepsáno 250 smluv s lidmi, kteří jí po smrti chtějí darovat své tělo.

Agenturu ČTK o tom informovala mluvčí univerzity Eva Kijonková.

Nejdříve jsme přijímali telefonáty z celé republiky, pak jsme se omezili jen na Moravskoslezský kraj a následně už jsme celou akci museli dočasně pozastavit,“ sdělila proděkanka pro studium lékařské fakulty Ivona Závacká.

Hlásí se mladí i staří

I když se univerzitě hlásili i mladší lidé, převážné většině z nich je 50 a více. Někteří z dárců se podle mluvčí zmiňovali, že chtějí být užiteční i po smrti a vnímají to jako jakousi splátku společnosti. Jiní se zase obávají toho, že by se nikdo nepostaral o jejich pohřeb, protože žijí osaměle.

Jeden ze starších můžu se vědě upsal proto, že má určité sexuální potíže a nemůže se ani s pomocí lékařů dopátrat jejich příčiny,“ uvedla Kijonková s tím, že muž s nadsázkou podotkl, že snad příčinu jeho strádání odhalí po jeho smrti mladí medici.

Kdo změní názor, může své rozhodnutí darovat tělo vědě kdykoliv odvolat. Mluvčí uvedla, že těla zesnulých jsou velmi vzácným a nedostatkovým studijním materiálem a u každého se musí vystřídat desítky studentů.

Lidské tělo nenahradí žádná učebnice

Žádné modely, 3D atlasy těla mrtvých pro výuku nenahradí. Navíc i v případě darovaného těla je potřeba jejich přípravy pro výuku,“ uvedla Kijonková. Cílem je, aby se studenti učili pracovat s živými lidmi.

Těla se nejdříve musejí balzamovat a konzervovat fixační tekutinou. Jen tak nabudou podobné vlastnosti, jako má živý člověk,“ vysvětlil děkan lékařské fakulty Arnošt Martínek.

Popel zesnulých se vrátí rodinám

Ve smlouvě, kterou se školou podepisují, se dárci zavazují k tomu, že o svém rozhodnutí informují rodinu, svého lékaře nebo například ústav, ve kterém žijí. Ti pak po jejich smrti neprodleně uvědomí Ústav anatomie Ostravské univerzity. Ústav také po dvou letech zajistí kremaci (bez obřadu) a rozptyl popela, uložení urny nebo její předání pozůstalým.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.