Hlavní navigace

Nechcete jedovaté boty? Dají se koupit v Česku

Ludmila Hamplová

Stovky svědivých puchýřků na nateklém chodidle. I tak může skončit koupě laciných bot neznámého původu. Deník Mf DNES objevil, že se v Česku prodávají boty napuštěné dimethylfumarátem (DMF). Nebezpečné boty se přitom dají bez problémů koupit v prodejně Style in Italy v pražské Jindřišské ulici. V Evropě je DMF zakázaná chemická látka,  používá  se v některých asijských zemích proti plísním. Látka je přitom velmi nebezpečná. Už jen kontakt s ní způsobuje bolestivé záněty kůže, ale i akutní…

Doba čtení: 1 minuta

Stovky svědivých puchýřků na nateklém chodidle. I tak může skončit koupě laciných bot neznámého původu. Deník Mf DNES objevil, že se v Česku prodávají boty napuštěné dimethylfumarátem (DMF). Nebezpečné boty se přitom dají bez problémů koupit v prodejně Style in Italy v pražské Jindřišské ulici.

V Evropě je DMF zakázaná chemická látka,  používá  se v některých asijských zemích proti plísním. Látka je přitom velmi nebezpečná. Už jen kontakt s ní způsobuje bolestivé záněty kůže, ale i akutní dýchací potíže.

„Studie prokázaly, že silnou reakci může vyvolat již koncentrace jediného miligramu na kilogram materiálu. V botách bylo látky dvěstěkrát více,“ informuje deník. „Koncentrace byla tak vysoká, že to spíš ukazuje na to, že boty byly prostředkem vystříkány,“ říká Jiří Samsonek ze zlínské zkušebny.