Hlavní navigace

Nechcete jedovaté boty? Dají se koupit v Česku

15. 6. 2009

Sdílet

Stovky svědivých puchýřků na nateklém chodidle. I tak může skončit koupě laciných bot neznámého původu. Deník Mf DNES objevil, že se v Česku prodávají boty napuštěné dimethylfumarátem (DMF). Nebezpečné boty se přitom dají bez problémů koupit v prodejně Style in Italy v pražské Jindřišské ulici. V Evropě je DMF zakázaná chemická látka,  používá  se v některých asijských zemích proti plísním. Látka je přitom velmi nebezpečná. Už jen kontakt s ní způsobuje bolestivé záněty kůže, ale i akutní…

Stovky svědivých puchýřků na nateklém chodidle. I tak může skončit koupě laciných bot neznámého původu. Deník Mf DNES objevil, že se v Česku prodávají boty napuštěné dimethylfumarátem (DMF). Nebezpečné boty se přitom dají bez problémů koupit v prodejně Style in Italy v pražské Jindřišské ulici.

V Evropě je DMF zakázaná chemická látka,  používá  se v některých asijských zemích proti plísním. Látka je přitom velmi nebezpečná. Už jen kontakt s ní způsobuje bolestivé záněty kůže, ale i akutní dýchací potíže.

„Studie prokázaly, že silnou reakci může vyvolat již koncentrace jediného miligramu na kilogram materiálu. V botách bylo látky dvěstěkrát více,“ informuje deník. „Koncentrace byla tak vysoká, že to spíš ukazuje na to, že boty byly prostředkem vystříkány,“ říká Jiří Samsonek ze zlínské zkušebny.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).