Hlavní navigace

Nečas: Počítáme s tím, že o hlídání dětí nebude velký zájem

Michaela Vydrová

Ministr sociálních věcí Petr Nečas odmítá podle serveru iDnes unijní kvóty, které stanovují pevná místa v jeslích pro třetinu dětí. Naopak podporuje roli dětské chůvy ze sousedství. Uvědomuje si však, že nebude alternativou současných zařízení. „Takové hlídání dětí se dnes už dávno děje, jenže v šedé zóně. Chtěli jsme to vytáhnout na světlo a zlegalizovat. Ve Francii se takto hlídá půl milionu dětí. U nás to sice nikdy nebude masová záležitost, ale tak to ani není zamýšleno. Chtěli jsme dát…

Doba čtení: 1 minuta

Ministr sociálních věcí Petr Nečas odmítá podle serveru iDnes unijní kvóty, které stanovují pevná místa v jeslích pro třetinu dětí. Naopak podporuje roli dětské chůvy ze sousedství. Uvědomuje si však, že nebude alternativou současných zařízení.

„Takové hlídání dětí se dnes už dávno děje, jenže v šedé zóně. Chtěli jsme to vytáhnout na světlo a zlegalizovat. Ve Francii se takto hlídá půl milionu dětí. U nás to sice nikdy nebude masová záležitost, ale tak to ani není zamýšleno. Chtěli jsme dát lidem jakýsi doplněk ke školkám, jeslím, chůvám, firemním školkám a miniškolkám, které taky plánujeme," říká Nečas.

O roli dětské chůvy by mohl být větší zájem na venkově, než například v Praze, míní Nečas. „Dejme šanci lidem na venkově, kde žije třetina obyvatel země a kde často obce nezřizují školky, protože se jim to nevyplatí. Matky se tam dobře znají mezi sebou, vědí, komu mohou svěřit dítě. A ty hlídající uvítají možnost si takto legálně přivydělat podle mého velmi slušné peníze, " dodává Nečas.