Hlavní navigace

Na radnici jsou k vidění modely sanitek z celého světa

4. 2. 2011

Sdílet

Na pět stovek modelů sanitek z celého světa vystavuje v Galerii pod radnicí v Praze 3 pražský záchranář a sběratel Jiří Semotán. Kromě modelů historických i současných sanitek bude k vidění stovka modelů hasičských a policejních vozů a další ukázky záchranářské techniky. Roztomilými raritami jsou sanitky z čokolády či houkající auto z plyše.

Na pět stovek modelů sanitek z celého světa vystavuje v Galerii pod radnicí v Praze 3 pražský záchranář a sběratel Jiří Semotán.

Kromě modelů historických i současných sanitek bude k vidění stovka modelů hasičských a policejních vozů a další ukázky záchranářské techniky. Roztomilými raritami jsou sanitky z čokolády či houkající auto z plyše.

Výstava potrvá do 28. února. „Jedním z důvodů uspořádání výstavy je, že jsem chtěl všechny modely vidět pohromadě,“ řekl agentuře ČTK autor výstavy Semotán. Nadšený sběratel je totiž sám záchranář – řadu let jezdil sanitkou a nyní provozuje soukromou záchrannou službu.

Modely sanitek sbírá už téměř čtvrtstoletí

Rozsáhlou sbírku má uloženou na různých místech. „Něco mám doma, něco na dispečinku, něco na stanovišti (sanitek) a něco na chatě. Do jedné místnosti doma se mi to nevejde a manželka by nebyla nadšená, kdyby se neustále dívala jenom na sanitky ve vitrínách,“ konstatoval.

Nejstarší exponáty sbírky pocházejí ze 40. let. Zastoupeny jsou americké sanitky z poloviny minulého století i modely aut, v nichž jezdili nizozemští či němečtí záchranáři. „Jsou tam i ručně dělané modely na zakázku,“ uvedl Semotán.

Na výstavě v žižkovské radnici Semotánovu sbírku doplní několik majáků, které zdobily střechy pražských sanitek různých značek v uplynulých letech. Chybět nebudou zdravotnická nosítka ani policejní výzbroj – pouta, obušky i neprůstřelné ves­ty.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).