Hlavní navigace

Muži nechodí k zubaři ze strachu. A ženy?

Redakce

Na jednoho zubaře u nás připadá 1411 obyvatel. Ke stomatologovi ale chodíme méně, než bychom měli. Ukazují to nejnovější data Českého statistického úřadu.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jak na svém webu píše Všeobecná zdravotní pojišťovna, preventivní prohlídky se mají konat 1× ročně s cca jedenáctiměsíčním odstupem, ale po pěti měsících od provedené preventivní prohlídky můžete přijít ještě na tzv. pravidelnou prohlídku, aniž byste měli jakékoli problémy. Obě tyto prohlídky v roce jsou plně hrazeny pojišťovnou. (Těhotné ženy mají v době těhotenství nárok na dvě bezplatné preventivní prohlídky.)

Preventivní návštěvu u stomatologa tedy hradí pojišťovna dvakrát ročně. My této možnosti ale často nevyužíváme. „Ženy se tomuto limitu těsně blíží. V průměru absolvují 1,9 kontroly chrupu za rok. Muži však navštíví stomatologa jen 1,7krát za rok,“ uvádí Michaela Jirková z odboru šetření v domácnostech Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Galerie: „Mučicí nástroje“ zubaře

Třeba se to zlepší…

Z hlediska věku pacientů se průměrný počet návštěv u zubaře příliš nemění. Znatelněji klesá až u osob starších 65 let, a to na 1,5 návštěvy u mužů a 1,6 návštěvy u žen. Nejčastějším důvodem pro vynechání kontroly u zubaře jsou vysoké náklady. Uvádí to téměř čtvrtina respondentů. 21 % pacientů spíše vyčkává, zda se jejich zdravotní stav zlepší.


Autor: CSU

Důvod nenavštívení zubaře podle pohlaví

„Pokud pacienty rozdělíme podle pohlaví, u mužů je zásadní překážkou v návštěvě zubaře strach. Odpovědělo tak 27 % z nich. Největší skupině žen brání v absolvování kontroly chrupu očekávaná finanční náročnost ošetření,“ uzavírá Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ. Pokud nahlédnete do naší galerie na „mučicí nástroje“ zubaře, je ten strach pochopitelný. I když strach ze zubaře přemůžete třeba díky homeopatii nebo můžete zkusit 5 kroků, po kterých se už nikdy nebudete bát zubaře.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).