Hlavní navigace

Mají být malé a jsou velké – modelace ženského genitálu

10. 11. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Současný trend – snaha po fyzické dokonalosti – nutí ženy, aby věnovaly větší pozornost i těm částem svého těla, které bývají v převážné většině zcela skryty před zraky veřejnosti. V posledních letech tak plastičtí chirurgové přistupují k estetickým úpravám i těch nejintimnějších míst: zevních oblastí ženského pohlavního ústrojí.

Opakování z biologie:

Zevní ženské pohlavní ústrojí je tvořené poševním vchodem, vyústěním močové trubice a výběžkem s mnoha citlivými nervovými zakončeními: poštěváčkem (klitoris).

Ze stran jej kryjí mohutnější kožní valy s tukovými polštářky (velké stydké pysky) a jemné kožní řasy (malé stydké pysky), které se stýkají právě v oblasti poštěváčku.

Když jsou malé stydké pysky velké…

Velké stydké pysky běžně zcela zakrývají a uzavírají zevní pohlavní ústrojí. Někdy se ale stává, že malé stydké pysky vyrostou do větší velikosti či délky a pak mohou mezi velkými stydkými pysky vyčnívat.

Většinou tento přesah není příliš veliký a tak nijak nevadí ani esteticky, ani funkčně. Vyčnívají-li však malé stydké pysky příliš, mohou vadit jak z hlediska estetického, tak i v praktickém životě. Někdy je obtížné vtěsnat tento přesah do menších dámských kalhotek či plavek, o kalhotkách typu „tanga“ ani nemluvě, někdy dokonce překáží při sportovní činnosti, například při jízdě na kole.

Také intimní hygiena bývá v těchto případech složitější a tato „vada“ může být i psychickou překážkou v pohlavním životě. Úprava plastickým chirurgem je pak zcela na místě a má velmi dobré výsledky.

O jaké další modelace je zájem?

Občas se plastický chirurg setká i se žádostí o modelaci či zvětšení velkých stydkých pysků, tyto operace se však provádějí poměrně zřídka.

Někdy se setkáme i se žádostí o obnovení hymenu (panenská blána), což je v plastické gynekologii řešitelné.

Poměrně častá je pak žádost o úpravu či zmenšení pochvy, tzv. rejuvenace genitálu, která pomáhá řešit řadu obtíží, včetně lehké inkontinence (Inkontinence prvního stupně: všechny možnosti léčby), častých zánětů pochvy a močových cest (Na zánět močových cest neplatí jen brusinky), nebo zlepšení sexuálního života, zejména po porodu.   

Příprava k operaci

Ve většině případů se pacientka může domluvit s plastickým chirurgem na svých požadavcích ohledně velikosti či tvaru operované oblasti.

Termín operace by pak měl být domluven tak, aby byla pacientka operována krátce po skončené menstruaci. Plastický chirurg také musí pacientku správně poučit o nutnosti správné intimní hygieny v pooperačním období.

  • Nezbytně nutnou podmínkou k výkonu je plnoletost pacientky.
  • Další nezbytností je dobré konzultační vyšetření plastickým chirurgem, kdy se pacientce kromě vyšetření dostane podrobného poučení, jakým způsobem bude operace probíhat a co od ní lze očekávat.

Pohled zvenku na vlastní operaci

„Jaký tvar zevního genitálu má krásná Venuše Milóská? To nikdo neví, a tak jsem oslovil svého přítele, slavného akademického malíře, který je i zkušeným anatomem, aby mi nakreslil ideál ženského genitálu.“ Svatopluk Svoboda popisuje v rozhovoru pro server Vitalia.cz, jak vznikl unikátní vzorníček ženských genitálií nazvaný poeticky Pipinotéka.

Operuje se téměř vždy v celkové anestezii (narkóze) na operačním stole v gynekologické poloze. Operatér si před operací přesně vyměří vedení chirurgických řezů tak, aby výsledné jizvy nebyly nijak patrné, a především aby pacientce nijak nevadily. Při operaci je třeba věnovat velkou pozornost zejména oblasti kolem poštěváčku, aby nebyly nijak narušeny jemné nervy, které dávají této oblasti speciální citlivost.

Při operaci je kromě velmi jemné a pečlivé práce nezbytně nutné dokonalé zastavování operačního krvácení.

Po úpravě je nutné pevné, ale přitom jemné sešití operačních ran. Na šití se používají různé druhy šicích materiálů, někdy vstřebatelné, jindy nevstřebatelné (takové stehy je pak třeba po zhojení odstranit).

Jaký šicí materiál se použije, záleží vždy na plastickém chirurgovi a jeho zkušenostech. Operace trvá podle rozsahu výkonu asi jednu hodinu a není pro pacientku nijak zvlášť náročná.

Také bolestivost po výkonu nebývá velká, pacientky udávají pouze nepříjemné, ale nijak silné pálení v této oblasti.

Pooperační péče

Pacientky po labioplastice (kosmetická operace genitálu) obvykle odcházejí domů už druhý den po výkonu. V prvním týdnu je potřeba zachovat klidový režim a vyvarovat se dlouhého sezení včetně delších jízd autem. Perfektní hygiena je v prvních dnech po operaci samozřejmostí: doporučujeme sprchování a mytí mýdlem pro intimní hygienu či dobrým a jemným dezinfekčním mýdlem po každé návštěvě toalety, případně krytí oblasti intimní vložkou.

Některé pacientky lépe snášejí a lépe se hojí, je-li operovaná oblast naopak zcela nekryta a ponechána „na volno“.

Poměrně často operovaná místa otečou, což může trvat i několik dní. Z těchto, ale i dalších důvodů je nezbytná pravidelná kontrola u operatéra.

K úplnému zhojení dochází nejdříve za deset, většinou ale až za čtrnáct i více dní.

Menší otoky mohou přetrvávat i delší dobu a definitivní tvar získá operované místo až tak za šest týdnů, kdy může pacientka opět začít s pohlavním životem.

Jaké jsou výsledky?

Kosmetické operace genitálu pacientkám přinášejí téměř vždy velmi uspokojivé výsledky. Samozřejmě, že hodně záleží na zkušenostech plastického chirurga, aby dokázal předejít možným komplikacím, které však nebývají příliš časté.

Velmi také záleží na spolupráci a disciplíně pacientky, aby dokázala plnit všechna zmíněná doporučení v pooperačním období. Někteří lékaři, zejména sexuologové, nemají tyto operace příliš v oblibě, obávají se možného snížení sexuální citlivosti u operovaných žen. Zkušenosti posledních let, kdy se u nás labioplastiky provádějí, hovoří spíše o opaku.

Ženy, které operaci podstoupily, většinou uvádějí spíše zlepšení citlivosti při pohlavním styku. Také to, že je operací odstraněn jejich psychický problém ze vzhledu pohlavního ústrojí, přispívá vždy k jejich psychickému uvolnění a zlepšení prožitků v sexuálním životě.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

MUDr. Svatopluk Svoboda, vedoucí plastický chirurg 1. kolínského sanatoria, v Praze vede soukromou ordinaci plastické chirurgie (svatopluksvoboda.cz)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).