Hlavní navigace

Z mobilu vzniká hrb

16. 6. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
„I-hrb“, „želva“ nebo „C-posture.“ Že jste o tom nikdy neslyšeli? A přitom je většina z nás v ohrožení. Stačí k tomu mobil.

Schválně – jak často ho držíte v ruce, obzvlášť všichni ti, kdo využívají městkou hromadnou dopravu? Rozhlédněte se po tramvaji, zastávce, lavičkách v parku nebo frontách v obchodě. Technologicky vyspělá společnost má ke svým vymoženostem další neduh. Nepřirozeně ohnutá poloha s sebou nese bolavá záda a ztuhlou krční páteř.

Jde mobil „držet zdravě“ a jak se vyhnout zdravotním komplikacím?

Jak si škodíme

Tady nejde „jen“ o záda. Tělesný diskomfort se odráží i v emocionální rovině. A schoulená záda mohou dokonce vést třeba až k depresi.

„Při sledování telefonu přetáčíme dopředu ramena. Zkracujeme prsní svaly, přetěžujeme svaly, které začínají za uchem a upínají se na klíční kosti, žebra a hrudní kost,“ uvádí smutná fakta našeho zlozvyku fyzioterapeut Michal Joshua Frána. „Stahujeme se dovnitř, často zaujímáme pozici ‚želvy‘ s předsunutou krční páteří nebo v předklonu.“

Výsledek? I-hrb, vdovská šíje, býčí šíje – názvů je spousta a nekomfortu, či dokonce bolestí také. Kromě očních potíží nás pak mohou potkat třeba přetížená krční páteř, syndrom bolestivého ramene, bolavé šlachy. Učíme se i jiný (špatný) stereotyp sedu a další nešvary. Jak tomu předejít?

Galerie: Tipy na každodenní cviky do kanceláře

S mobilem zdravě

 „Nejzdravější poloha pro držení mobilu nebo tabletu je bez předklonu v krční páteři,“ říká Michal Joshua Frána. „Neuškodíme si, když bude přístroj v úrovni očí, nebudeme k němu klopit hlavu a lokty si opřeme o žebra nebo hrudník.“

Mobil byste měli mít ve stejné vzdálenosti jako knížku – tedy asi třicet centimetrů. Využijte také funkci zvětšení písmen, pokud na displej nevidíte dobře.

Prevencí je i správný stoj či sed s dostatečnou oporou pro hýždě. „Slušná dáma“ s nohou přes nohu na krajíčku židle totiž znamená další komplikaci pro tělo. „Sedět bychom měli co nejvíce vzadu v židli s opřenými zády,“ radí fyzioterapeut. „Telefon pak držet v oblasti hrudníku – před pomyslným knoflíkem na košili. Důležité je nenechat ruce viset ve vzduchu, ale opřít je o tělo.“

Než vám tohle „vleze do hlavy,“ bude to chvíli trvat (schválně se rozhlédněte po tom metru). Ordinujte si proto správnou polohu vědomě. Jen tak se zbavíte onoho C-posture, což je americký výraz pro tělo, zkroucené vinou věku informačních technologií. A co děláme při chůzi? Znovu se ohýbáme a občas mrkneme před sebe, abychom do nikoho nevrazili. 

Michal Joshua Frána doporučuje trik: „Šikovnou pomůckou je představit si navigaci. Tu přece v telefonu potřebujeme vidět i slyšet, přístroj držíme v úrovni očí, což je zdravé. Sledovat maily tak také můžeme v téhle pozici.“

Prevence i-hrbu

Chcete-li se vyhnout civilizačním nešvarům, které mobil nebo tablet v ruce způsobuje, tady je pár tipů:

  • Střídejte ruce
    Jinak držíme telefon v pravé a jinak v levé ruce. Naučte se to oběma a vědomě je měňte. Nebudete přetěžovat jednu stranu těla, budete vždy jednu stranu posilovat a druhou relaxovat, ruce se uvolní.
  • Neusínejte doma u tabletu
    Především ne v klasicky zkroucené poloze na boku s polštářem pod hlavou. Tablet sledujte v poloze na zádech (pololehu či polosedu), lokty opřete o postel. Vyvarujete se tak různých nepříjemných blokád, které pak bolestivě vystřelují do celé ruky.
  • Využijte všechny funkce v chytrých telefonech
    Nebudete „ohnutí“ tak často. Mobily umí třeba přehrát zprávy, takže do nich nemusíte „mžourat.“ Stejně tak je můžete diktovat namísto zdlouhavého vyťukávání. Maily se mohou ozvat pípnutím a nemusíte mobil kontrolovat tak často jako dosud.

Co dělat, když to bolí?

„Když pociťuji jednostranný problém, hodně pomáhá začít častěji střídat ruce, které techniku ovládají,“ doporučuje Michal Joshua Frána. „Pro domácí první pomoc při bolestech krční páteře pomáhá to, co děláme automaticky. Rukama pomalu přejíždíme od lopatky ke klíční kosti nebo můžeme na chvíli opřít čelo o desku stolu.“

Pomůže i kvalitní masáž, a pokud se vaše záda vzbouří úplně a zablokují se, vyhledejte fyzioterapeuta. Domácím řešením v podobě třeba „teplé vany“ si totiž můžete spíš ještě víc uškodit.

Je ten telefon nezbytný?

Otázky k zamyšlení. Telefon v ruce je z velké části o našem zvyku a také lenosti. Často jsme totiž třeba spíš příliš pohodlní zapnout doma počítač a sednout si k němu na židli – což je ergonomicky rozhodně lepší varianta než ťukat maily v malém mobilu s ohnutou hlavou.

„Nebýt pohodlný a snažit se eliminovat to, co mi škodí, znamená vyhnout se zdravotním nepříjemnostem,“ uzavírá fyzioterapeut.

Odborná spolupráce:

Mgr. Michal Joshua Frána

Fyzioterapeut a podiatr. Soustředí se především na komplexní přístup, lety ověřené metody doplňuje prvky z moderní fyzioterapie. Majitel a zakladatel fyzioterapeutického centra Josh Fyzio, působí i jako fyzioterapeut reprezentace ČSFu.

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).