Hlavní navigace

Ministr požádal lékaře, aby zůstali

13. 1. 2011

Sdílet

Ministr zdravotnictví Leoš Heger požádal otevřeným dopisem lékaře, aby zůstali v nemocnicích. V příštím roce nastartuje zvyšování mezd, umožní to připravená reforma, uvedl v dopise, který má k dispozici ČTK.  Ke konci roku bylo v celé republice podáno podle údajů ministerstva 3772 výpovědí. Pokud je lékaři nestáhnou, nepřijdou 1. března do práce. V některých místech hrozí krach péče. 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger požádal otevřeným dopisem lékaře, aby zůstali v nemocnicích. V příštím roce nastartuje zvyšování mezd, umožní to připravená reforma, uvedl v dopise, který má k dispozici ČTK. 

Ke konci roku bylo v celé republice podáno podle údajů ministerstva 3772 výpovědí. Pokud je lékaři nestáhnou, nepřijdou 1. března do práce. V některých místech hrozí krach péče. 

„Vydírání není cestou k řešení problémů, které je možno nalézt pouze u jednacího stolu, bez emocí a s chladnou hlavou,“ připomněl ministr. „Pokud jste ochotni připustit zvyšování mezd alespoň v příštím roce, mohu vám tento slib s dobrým svědomím dát,“ doplnil.

Před koncem roku prý hovořil s řadou lékařů ve výpovědi a byli to podle něj převážně slušní, pracovití a chytří lidé, kteří používají vlastní rozum. „Většina z nich se výrazně lišila od protagonistů Lékařského odborového klubu, kteří v posledních měsících vyvolávají obavy pacientů a šíří nenávist vůči všem, kteří s nimi nesympatizují,“ uvedl. 

Ministr dále připomněl, že ministerstvo je zřizovatelem pouze malé části nemocnic, i když se nezříká odpovědnosti za úroveň financování všech. Ve většině zařízení nemůže ovlivnit výši mezd, nákupy léků a materiálů a objem výstavby. „Naopak je všeobecně známo, že tento rozsah je prakticky všude ovlivňován lékaři a jejich tlaky na nemocniční manažery,“ uvedl ministr v dopise. To, že peníze pak chybějí na výplatních páskách lékařů, není možno podle Hegera svádět jen na politiky. 

Dodatečné peníze pro zdravotnictví nezíská, chce je ale získat ze systému po zavedení pořádku a zvýšení efektivity práce. „Ministerstvo projednává možnost připlácení za nadstandardní výkony, diskutuje zákon o službách včetně nové definice lege artis postupu. Hledá nástroje, jak motivovat zdravotní pojišťovny k odpovědnému chování a lépe přerozdělovat vybrané pojistné,“ popsal Heger své kroky.

Nemocnice by tak mohly dostávat více peněz už v příštím roce, „zázračná, rychlá ani násilná řešení neexistují“

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).