Hlavní navigace

Názory k článku Leváci se prý rodí hlavně v zimě

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 7. 2014 8:57

  Wisp (neregistrovaný)

  "Časopis Vesmír 12/1994 (František Koukolík: Ohrožení leváci) uvádí, že leváci mají o 90 % vyšší pravděpodobnost úrazu a ještě mnohem vyšší pravděpodobnost úrazu smrtelného, ať už doma, venku nebo v zaměstnání. Praváci umírali v průměru v 75 letech, leváci v 66. Od té doby za 20 let obě čísla jistě narostla, rozdíl ale nejspíš zůstal. Z tohoto hlediska pak přeučování leváků na praváky není jen bezdůvodnou represí, ale skutečně jim může pomoci."

  Přeučováním se z leváka nestane pravák, ale přeučený levák. K benefitům patří psychické a motorické následky, k jejichž nastudování doporučuji například práci českého psychologa Zdeňka Matějčka. Pochybuji, že dotyčnému výrazně prodlouží naději na dožití.

 • 16. 7. 2014 13:15

  Honzas (neregistrovaný)

  Chybí mi v těch číslech vliv "pravoručního" ovládání. Pokud levák použije nástroj koncipovaný pro praváky, je logické že možnost úrazu je vyšší. S postupujícím věkem navíc obvykle klesá pozornost a koncentrace.

 • 16. 7. 2014 22:52

  Wisp (neregistrovaný)

  "Chybí mi v těch číslech vliv "pravoručního" ovládání. Pokud levák použije nástroj koncipovaný pro praváky, je logické že možnost úrazu je vyšší. S postupujícím věkem navíc obvykle klesá pozornost a koncentrace."

  Nějaké výzkumy k tomu jsou a pravděpodobnost úrazu je obecně o něco vyšší (u mužů i žen). V některých případech může hrát roli i prodleva kvůli hůře dostupnému ovládání (tam, kde je třeba krátká reakční doba). Ale například muži jsou také statisticky náchylnější k úrazům než ženy a levorukostí to není, takže jediná příčina to nebude. Údajně nejsou statistiky výrazněji zkreslené přeučováním starších ročníků (výzkum byl původně založený na sportovcích (baseball), kde je levorukost výhodou), nicméně jsem nenarazila na to, že by se přímo vyhodnocovaly příčiny úmrtí. Většina studií se týká malého vzorku osob a de facto všechny zmíněné náhledy jsou ve fázi počáteční hypotézy. Prostě - nevíme... Ale poslední roky jsem to moc nesledovala. Každopádně na sobě nějakou zvláštní náchylnost k úrazům bohudík zatím nepozoruji. :)

 • 16. 7. 2014 20:27

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  Podle vědeckého výzkumu a dochovaných statistik způsobují střízlibí řidiči několikanásobně více nehod, než opilí řidiči.

  Použil jsme vysoce seriozní vědeckou metodu Františka Koukolíka a stejným způsobem, samozřejmě vysce logicky vědecký podle mého vzoru pana Koukolíka, udělám závěr, že pořízení opice z většího množství alkoholických nápojů před jízdou, stejně tak jako přeučení abstinentů na alkoholiky, by mohlo společnosti i řidičům velice pomoci snížit počet dopravních nehod, stejně tak jako zbytečně zmařených životů.

  Aneb, ani vědecká hodnost některé Koukolíky nezachrání před blbostí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).