Hlavní navigace

Budou poslední letošní farmářské trhy ve Varech úplně poslední?

6. 10. 2011

Sdílet

Spolu s pozvánkou na říjnové trhy v Karlových Varech přichází i špatná zpráva. Pokračování trhů v příštím roce je více než nejisté. Projekt na nastartování Farmářských trhů, který byl vytvořen za finanční pomoci Ministerstva životního prostředí (více Jak bude využito miliónů pro farmářské trhy?) a magistrátu, je u konce. Karlovarské trhy získaly při ministerské kontrole nejvyšší ocenění ve všech bodech (více Kontroloři na karlovarských farmářských trzích byli spokojeni). Jejich osud v roce 2012…

Spolu s pozvánkou na říjnové trhy v Karlových Varech přichází i špatná zpráva. Pokračování trhů v příštím roce je více než nejisté.

Projekt na nastartování Farmářských trhů, který byl vytvořen za finanční pomoci Ministerstva životního prostředí (více Jak bude využito miliónů pro farmářské trhy?) a magistrátu, je u konce. Karlovarské trhy získaly při ministerské kontrole nejvyšší ocenění ve všech bodech (více Kontroloři na karlovarských farmářských trzích byli spokojeni). Jejich osud v roce 2012 je nyní v rukách Rady města.

Návštěvnost farmářských trhů v Karlových Varech potvrzuje, že stále víc lidí objevuje návrat k přírodnímu způsobu života a zdravému stravování. Zákaznící začínají přemýšlet nad tím, jak žijí a co jedí. Zajímají se o to, co nakupují a hlavně od koho.

Přestože i na některých farmářských trzích se v minulosti vyskytli nekalí prodejci a podvodníci, karlovarské trhy patří k těm, které si kvalitu a původ zboží pečlivě hlídají.

„U nás již zákazníci vědí, že produkty z našich farmářských trhů jsou z ekologického zemědělství, ve kterém se hospodaří šetrným způsobem jak ke zvířatům, tak přírodě,“ říká za tým organizátorů Božena Turoňová. „Farmáři se snaží nepoužívat upravované organismy, barviva, konzervanty. Maso od nich pochází ze zvířat chovaných v klidu a s možností výběhu a krmí je výhradně jen přírodní stravou bez hormonálního dokrmu.“

Už víme, co jíme

Mnozí zákazníci už také díky produktům z trhů poznají propastný rozdíl mezi kuřetem „vylepšeném“ hormony, látkami vylepšující váhu i chuť, glutamáty, stabilizátory a éčky ze supermarketu oproti kuřeti z farmy. Je sice o něco dražší a pečení zabere víc času, ale strávníci to stoprocentně ocení. U mléka se rozdíl pozná hned po prvním napití. Chleba s křupavou kůrkou, kde se nepoužívají urychlovače na zlepšení chuti se dá jíst samotný. Sluncem dozrálé sezonní ovoce má dopad na naše zdraví zcela určitě pozitivní.

„Pokud vaše cesta ke zdravějšímu způsobu života vedla právě přes náš farmářský trh, tak splnila svůj účel. Navíc jste svojí návštěvou farmářských trhů podpořili lokální farmáře, kteří se po celou dobu snažili o vaši spokojenost.“ O tu usiloval každý měsíc i minitým organizátorů: „Protože každý začátek je těžký, zapomeňte na to, co se nám co nepovedlo, a vzpomínejte na to, co se povedlo,“ loučí se se zákazníky a letošním ročníkem pořadatelé trhů.

Možná jde o loučení definitivní, protože zájem magistrátu o další pokračování není podle dosavadních informací valný. Chyběly by vám farmářské trhy?

Poslední letošní farmářské trhy se uskuteční 14. října, více: Farmářské trhy Karlovy Vary

Vše o farmářských trzích najdete u nás:

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).