Hlavní navigace

Lékárníci chtějí dát léky s pseudoefedrinem na recept

14. 3. 2011

Sdílet

Léky na chřipku, které zneužívají narkomani na výrobu pervitinu, možná budou na recept. Alespoň si to přejí lékárníci kvůli tomu, aby se zlepšila kontrola jejich výdeje. V současné době léky na chřipku s pseudoefedrinem dostanou pacienti v lékárnách bez receptu, jen na občanku. Některé lékárny je raději neobjednávají, aby nemusely řešit spory s narkomany.

Léky na chřipku, které zneužívají narkomani na výrobu pervitinu, možná budou na recept.

Alespoň si to přejí lékárníci kvůli tomu, aby se zlepšila kontrola jejich výdeje. V současné době léky na chřipku s pseudoefedrinem dostanou pacienti v lékárnách bez receptu, jen na občanku. Některé lékárny je raději neobjednávají, aby nemusely řešit spory s narkomany.

Změna by se mohla dostat do novely zákona o návykových látkách, kterou začne sněmovna projednávat příští týden. Novela vyjmenovává 33 nových zakázaných omamných látek, návrh dali poslanci napříč stranami. Reagují na prudký nárůst nabídky nových narkotik, především v Moravskoslezském kraji, kam se prodejci přesunuli po změně legislativy v Polsku.

Narkomani obcházejí lékárny

Návrh vláda schválila, sněmovna by měla novelu schválit ve zrychleném řízení hned v prvním čtení. „Ve zrychleném řízení není možné ve sněmovně nic doplnit. Vyjednáváme tedy řešení, že by Senát vrátil sněmovně novelu s úpravou, že se léky s pseudoefedrinem vydávají výhradně na lékařský předpis,“ řekl ČTK prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Návrh se tak po zhruba roce a půl vrací do sněmovny, poprvé ho v říjnu 2009 podali poslanci KDU-ČSL poté, co byl uvolněn prodej těchto léků. Úřad pro ochranu osobních údajů totiž tehdy nařídil Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, aby zničil evidenci osobních dat uživatelů těchto léků. Sběr dat v centrálním úložišti neodpovídal podle ochránců soukromí zákonu.

Havlíček tehdy řekl, že hned další den po uvolnění výdeje léků s pseudoefedrinem zaznamenaly lékárny nápor kupujících narkomanů. Přitom spotřeba těchto léčiv po omezení platném od května 2009 klesla v následujících měsících až o 75 procent.

Lékárníci nyní velmi dobře kontrolují kupující a vedou evidenci výdeje ve své lékárně, takže prodeje klesly. O každém výdeji je v lékárně zápis,“ řekl Havlíček. Protože ale celorepubliková evidence není, obcházejí narkomani ve větších městech několik lékáren a postupně získají dostatečnou zásobu. Tisíce tablet se také pašují z Polska.

České lékárny nynímají výdej léků s pseudoefedrinem spojen s rozsáhlou administrativou, musejí zkontrolovat občanku a vést o každém výdeji zápis.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).