Hlavní navigace

Lékaři se bojí předepisovat morfium. Zbytečně

7. 12. 2009

Sdílet

Možná jste se s tím ještě nesetkali. Možná vám zatím nikdo neumřel v ukrutných bolestech. Možná nevíte, jak hrozné utrpení těžce nemocní lidé podstupují. Ulevení od bolesti ve formě dávky morfia je pak jedinou šancí, že váš blízký odejde z tohoto světa důstojně. Ne vždy se tak děje. Proč?

Lékaři se totiž bojí předepisovat opiáty. Mají už léta zafixován respekt z drog a řadí sem i morfium, které těžce nemocným ulevuje od bolestí. Spotřeba opiátů v Česku je tak hluboce pod průměrem zemí Evropské unie. A to znamená, že u nás vážně nemocní lidé zbytečně trpí bolestmi. „Kolem opiátů je u nás ještě stále řada mýtů,“ říká onkolog Jiří Vorlíček.

Sám tu bolest popisuje jako náhlý, nepředvídatelný a nezvladatelný útok tak silné bolesti, že člověka úplně ochromí. A nejde o několik vteřin či minut, ale v průměru o tři čtvrtě hodiny trvající bolest. Dobře ji znají hlavně pacienti s rakovinou. „Ne každá rakovina však bolí stejně. Zatímco lidé s leukémii zdaleka tolik netrpí, nádory kostí či slinivky břišní jsou velice kruté,“ říká lékař.

Čtěte také: Registrujte se, zachráníte někoho s leukémií

Anketa

Mají trpící pacienti právo na morfium v pohodlí domova?

Morfium se trpícím lidem domů nedává

bolest

Jenže zatímco v zahraničí, například v sousedních zemích, ale třeba i ve Francii, mají pacienti k dispozici pro tyto případy inhalační a rychle působící lék, který se prakticky ihned vstřebá přes nosní sliznici a okamžitě zabírá a ulevuje, v Česku nic podobného není. Pacienti jsou tak odkázaní na morfium, které ovšem zabírá až po půlhodině. A to ještě ne všichni trpící lidé se k morfiu dostanou. „V nemocnici jim ještě ulevit umíme, ale doma ne,“ přiznává Vorlíček.

Lékaři se totiž bojí lidem opiáty předepisovat, aby se nestali závislí. „To je ale v těchto smutných případech, kdy lidé v podstatě umírají na rakovinu, zcela zbytečná obava ze zneužití,“ říká Vorlíček. „Situace se sice v posledních letech mírně zlepšuje, ale stále se ještě řada lékařů bojí opiáty lidem předepisovat,“ přiznává také Jiří Kozák, místopředseda lékařské společnosti pro léčbu bolesti Jana Evangelisty Purkyně.

Na řadě míst v Česku tak pořád ještě přetrvává pradávná praxe, kdy trpící zoufale večer shání svého praktického lékaře a ten mu jede píchnout ulevující lék. Má-li ho vůbec k dispozici. Stále je totiž až příliš mnoho lékařů, kteří si ani nechodí na zdravotní pojišťovnu vyzvednout speciální, tak zvané opiátové recepty, na které se morfium píše a vyzvedává kvůli větší kontrole jeho spotřeby.

„Strach z opiátů celosvětově odeznívá, pro onkologicky nemocné je to životně důležitý lék. Jen u nás se to ještě některým lékařům nedaří vštípit,“ shodují se Vorlíček s Kozákem.

Předepisování opiátů se doktoři bojí

Opiáty navíc nejsou zrovna levná záležitost. Umírající pacient s bolestivou diagnózou jich spotřebuje hodně. „Mně stačilo mít šest takových lidí, abych vyčerpala limit na předepsané léky daný zdravotní pojišťovnou. A pak jsem nevěděla, co dál. Jestli mám ty chudáky dál léčit, jak mi káže svědomí a přísaha a ulevovat jim v bolestech, nebo je raději odtrhnout od rodiny a poslat do nemocnice, kde jim na čas pomohou a já nebudu muset platit pokutu za překročenou spotřebu léků,“ popsala praktická lékařka Alena Dostalová.

morfium

Dilema vyřešilo zčásti úmrtí některých pacientů. I tak ale lékařka limit na léky překročila a musela pojišťovně platit pokutu.

Alena Dostalová je jedna z mála, která se morfiových náplastí a opiátů vůbec nebojí. Ví, že lidem mohou jen pomoci. „Jistě, existují i jiná analgetika, která ulevují od bolesti, ale ne tak dobře – pacient přes ně bolest stále cítí,“ říká Vorlíček.

Jiří Kozák rodinám pacientů, kteří trpí nezvladatelnými bolestmi, radí, aby jednoznačně žádali po svém lékaři předepsání opiátů. „V léčbě rakoviny jsme se přece posunuli o dost dál. Dnes bychom měli bojovat nejen za vyléčení pacienta, to už se nám totiž vcelku daří, ale také za lepší kvalitu jejich života. A kvalitní život je možný jen bez bolestí,“ říká Kozák. Nebo je podle něj dobré navštívit specializované ordinace pro léčbu bolesti, které jsou dnes už v každém kraji po jedné. „Kam přesně jít vám poradí v nemocnici,“ dodává Kozák. V každém případě dnes není nutné ani u vážných diagnóz trpět zbytečně.

Napsali jsme: Musíme riskovat život kvůli opálené kůži?

Foto: http://assets.disaboom.com, http://www.pharmprops.com

Autorka je redaktorkou MF DNES

Autor článku

Autorka je redaktorkou MF DNES.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).