Hlavní navigace

Kupte si oblíbené chutě v kapslích

29. 4. 2009

Sdílet

Olivy v kapslích, kaviár s příchutí čokolády podávaný na miniaturním talířku, lososa, který se vejde na podšálek, či rajskou polévku v páře nabízejí restaurace s molekulární kuchyní zákazníkům v Polsku. Na jídla budoucnosti lákají luxusní podniky ve Varšavě, Gdaňsku a Bydgoszczi na severu země. Informuje o tom agentura ČTK.

Olivy v kapslích, kaviár s příchutí čokolády podávaný na miniaturním talířku, lososa, který se vejde na podšálek, či rajskou polévku v páře nabízejí restaurace s molekulární kuchyní zákazníkům v Polsku. Na jídla budoucnosti lákají luxusní podniky ve Varšavě, Gdaňsku a Bydgoszczi na severu země. Informuje o tom agentura ČTK.

Molekulární kuchyně je hitem světové gastronomie. Připravované pokrmy na první pohled nemají s jídlem nic společného. Podle příznivců tohoto kulinárního směru jde o neopakovatelný zážitek. Kuchaři věnující se této nové metodě vaření tvrdí, že se snaží získat „skutečnou chuť“ hovězího masa, brambor či ananasu.

Molekulární večeře vypadá trochu jinak než v obvyklé restauraci. Jídelní lístek podává číšník jen pro připomenutí pořadí podávaných pokrmů. Jejich sestavu domlouvá kuchař se zákazníkem před návštěvou restaurace. Sliny na jazyku by mělo vyvolávat už samo čtení názvů jídel. V gdaňské restauraci Filharmonia podávají například „rajskou esenci chlazenou sněhovým obláčkem“, což je téměř průzračný vývar z rajčat se smetanou.

„Zákazníci mohou být překvapeni, že místo plného talíře dostanou sotva dva decilitry, ale jakmile ochutnají, nebudou mít pochybnosti, že mají před sebou nejvoňavější a nejšťavnatější rajčata, jaká kdy jedli,“ popsal šéfkuchař Robert Trzópek, který se jako jediný Polák školil v evropské mecce molekulární kuchyně. Tou je restaurace El Bulli v katalánském městě Rosas, která si vysloužila tři hvězdičky prestižního francouzského kulinářského průvodce Michelin.

Kuchařští odborníci tvrdí, že rajče může být červené nebo žluté, ale jsou metody, jak z něj získat téměř bílou esenci. Smetana pro dosažení výjimečné chuti se například chladí dusíkem o teplotě minus 196 stupňů Celsia. Molekulární kuchyně tak připomíná chemickou laboratoř. „Díky ultrazvuku můžeme přenášet chuť z jedněch produktů na jiné. Tak vznikl například kaviár o chuti bílé čokolády,“ vysvětlil Jean Bos, kulinářský mistr, který založil akademii molekulární kuchyně v Polsku. „Zajímá nás návrat k přírodě na základě vědy. Připravujeme pokrmy podle nových metod a podáváme je netradičním způsobem,“ dodal. Potraviny se mrazí ve speciálních obalech, aby si zachovaly svou barvu, konzistenci a chuť.

Na molekulární kuchyni se musí zákazník připravit, a to nejen psychicky kvůli tomu, že ho nečekají plné talíře a mísy, ale misky s kapkou na dně, ale i finančně. Ceny začínají u částky 180 zlotých (1050 korun).


Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).