Hlavní navigace

Křižovatka světa bez aut, z Times Square je pěší zóna

27. 5. 2009

Sdílet

Nejznámější newyorské náměstí prošlo o víkendu zásadní změnou. Z Times Square, které se vždy hemžilo žlutými taxíky, je ode dneška zóna bez automobilové dopravy. Součástí nového plánu odboru dopravy newyorské radnice, která si dala za úkol vytvořit pro obyvatele města a turisty příjemnější životní podmínky, byl i plán na přebudování prostoru na pěší zónu. Zákaz vjezdu platí mezi 42. a 47. ulicí pro Times Square a 33. a 35. ulicí na Herald Square.

Nejznámější newyorské náměstí prošlo o víkendu zásadní změnou. Z Times Square, které se vždy hemžilo žlutými taxíky, je ode dneška zóna bez automobilové dopravy.

Součástí nového plánu odboru dopravy newyorské radnice, která si dala za úkol vytvořit pro obyvatele města a turisty příjemnější životní podmínky, byl i plán na přebudování prostoru na pěší zónu. Zákaz vjezdu platí mezi 42. a 47. ulicí pro Times Square a 33. a 35. ulicí na Herald Square.

Vedení města si od tohoto kroku slibuje mnoho. Má dojít ke snížení znečištění ovzduší, ke zredukování počtu kolizí automobilů s chodci a uvolnění dopravního proudu v oblasti, které se někdy říká „křižovatka světa".

Dopravní zácpy, které byly v těchto místech na denním pořádku, se rázem staly minulostí. Pěší zóna má být pro nakupující i turisty místem odpočinku. Bariéry, které znemožnily vjezd automobilům, byly nainstalovány na Broadwayi během neděle.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg řekl, že Times Square bylo oficiálně předáno chodcům.

„Bude to dobré nejen pro dopravu samotnou, ale i pro obchod," řekla zpravodajskému serveru BBC News šéfka odboru pro dopravu Janette Sadik-Khanová.

Zatímco newyorským taxikářům se nová úprava náměstí z pochopitelných důvodů nelibí, turisté i místní obyvatelé vnímají změnu vesměs pozitivně.

„Jsem nadšená! Vždyť je úžasné, když se můžete procházet prostředkem Times Square," řekla deníku New York Daily News Brandie Hammová, turistka z Vancouveru.

Až čas však ukáže, zda bude tato úprava trvalá. Definitivní rozhodnutí má padnout na konci letošního roku.

Zdroj: Aktualne.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).