Hlavní navigace

Krájený meloun by měl být prodán do dvou hodin

4. 8. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Jakmile je meloun „načatý“, měl by se rychle zkonzumovat. Odborníci preventivně upozorňují na rizika melounů, vycházejí přitom i z předchozích zkušeností, kdy dlouho nakrájené či špatně omyté melouny způsobily nákazu.

Melouny po mechanické úpravě (nakrájení, oloupání, mixování apod.) není vhodné dlouho nabízet zákazníkům ani doma otálet s konzumací. Melouny jsou totiž stejně jako jiné plody s dužinou velmi dobrou půdou pro množení mikroorganismů včetně patogenních, upozorňuje Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) a odborníci z německého Spolkového úřadu pro hodnocení rizik (Bundesinstitut für Risikobewertung, BfR).

Bakterie se mohou množit přímo v dužině

Důvodem je skutečnost, že melouny mají vysoký obsah vody, cukru a nedostatečně nízké pH.

„Za příznivých teplotních podmínek se mohou bakterie, zejména salmonella, listerie a Escherichia coli typu EHEC, jednoduše množit v dužině plodu, která je málo kyselá (a tím také vyhovující pro tyto patogeny),“ uvádějí němečtí specialisté s tím, že dřívější epidemie onemocnění, pocházející z konzumace melounů, byly zapříčiněny právě melouny kontaminovanými zmíněnými patogeny.

Pokud jsou porcované melouny skladovány ve vyšších teplotách nahrávajících bakteriím, dochází u nich k velmi rychlému pomnožení zmiňovaných mikroorganismů. To může mít za následek vznik infekčního onemocnění, zejména zmíněnými bakteriemi (salmonella, listeria a Escherichia coli), ale i jinými mikroorganismy. „Z historie je známý přenos průjmových onemocnění úplavicí vyvolaných bakteriemi rodu Shigella, kdy se na přenosu podílely melouny. Ty byly hnojeny přímo fekáliemi a po nakrojení se bakterie pomnožily na dřeni melounu a vyvolaly onemocnění,“ upozorňuje Pavla Svrčinová z pražské hygieny a dodává: „Obdobným způsobem může dojít i k přenosu dalších škodlivých mikroorganismů i virů, např. žloutenky A. Ta je k nám velmi často importovaným onemocněním i z oblasti jižní Evropy.“

Krájené melouny by měly být prodány do dvou hodin

Melouny mohou přijít do styku s bakteriemi, viry nebo parazity v jakékoli fázi potravinového řetězce od výroby, dopravy, prodeje až po přípravu pokrmů v domácnostech. Při porcování melounů mohou být patogeny snadno přeneseny z povrchu ovoce do dužiny.

Během celé manipulace s melouny by proto mělo být zabráněno kontaminaci dužiny melounu patogenními mikroorganismy z povrchu plodu, který bývá znečištěn zbytky zeminy nebo i mikroorganismy ze závlahové vody. K přenosu mikroorganismů z povrchu může dojít například nožem či neumytýma rukama. „Všechny druhy ovoce a zeleniny je třeba řádně omýt, zejména ty, které nebudou před konzumací upraveny vařením. Klidně je vydrhnout kartáčkem,“ radí Pavla Svrčinová.

Maloobchodním prodejnám potravin a stravovacím podnikům odborníci doporučují, aby krájely pouze malá množství melounů, která mohou být prodána zákazníkům asi během dvou hodin.

Spotřebitelé by pak měli sníst naporcované melouny rychle, nebo je co nejdříve dát do chladničky. Naporcované melouny, které byly uchovávány několik hodin mimo chladničku nebo byly vystaveny vysokým teplotám (např. slunečnímu záření), by měly být preventivně zlikvidovány, uvádí BfR.

„Aby se zabránilo onemocnění, měla by být striktně dodržována pravidla osobní hygieny a hygieny v kuchyni při přípravě melounů. Například je důležité zajistit dostatečně velkou a čistou pracovní plochu, mít čisté ruce a používat důkladně vyčištěné nože a prkénka. Tato hygienická pravidla jsou velmi důležitá s ohledem na skutečnost, že i malá dávka infekčních patogenů stačí k propuknutí infekce způsobené patogeny, jako jsou campylobacter, Escherichia coli typu EHEC a noroviry,“ upozorňuje německý úřad.

Pravidla „bezpečného“ melounu

  • Dodržování osobní hygieny a hygieny prostředí při zpracování melounu:
  • Čisté ruce, nože a prkénka
  • Rychlá konzumace a vhodné skladování naporcovaných či jinak zpracovaných plodů:
  • Nakrájené melouny by měly být prodány cca do dvou hodin
  • Skladování v chladném prostředí
  • Nespotřebované nakrájené apod. melouny vystavené vyšším teplotám preventivně zlikvidovat

Ochrana před infekcemi je důležitá především u citlivých osob, které by z preventivních důvodů neměly jíst naporcované melouny, které byly skladovány po dobu několika hodin při pokojové teplotě. Rizikové skupiny zahrnují těhotné ženy, malé děti a také starší a nemocné osoby.

Pražští hygienici dodávají, že v současné době neevidují žádné zdravotní komplikace v souvislosti s požitím melounů, ale v rámci prevence upozorňují na možná rizika. 

Zdroj: HSHMP, www.bezpecnostpotravin.czBfR

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).