Hlavní navigace

Konec babyboomu. Silné ročníky odrodily a přišla krize

20. 3. 2009

Sdílet

Babyboom, který v Česku odstartovaly silné populační ročníky ze sedmdesátých let, zřejmě skončí dřív, než demografové čekali. Může za to ekonomická krize. Informuje o tom server Aktuálně.cz „Jsou tu dva vlivy. Za prvé se nyní rodí děti starším ženám ze silných ročníků, které těhotenství odkládaly. To odezní. Za druhé přišla ekonomická krize, a ta měla v minulosti na počet dětí negativní vliv,“ vysvětluje přední česká demografka Jitka Rychtaříková.

Babyboom, který v Česku odstartovaly silné populační ročníky ze sedmdesátých let, zřejmě skončí dřív, než demografové čekali. Může za to ekonomická krize. Informuje o tom server Aktuálně.cz

„Jsou tu dva vlivy. Za prvé se nyní rodí děti starším ženám ze silných ročníků, které těhotenství odkládaly. To odezní. Za druhé přišla ekonomická krize, a ta měla v minulosti na počet dětí negativní vliv,“ vysvětluje přední česká demografka Jitka Rychtaříková.

Podle jejích odhadů se průměrný počet dětí narozených jedné ženě může snížit i na 1,1. Loni to bylo jedno a půl dítěte. „Sebezáchovný“ počet pro populaci jsou přitom dvě děti na jednu ženu.

Jak moc krize ovlivní plánování rodičovství, rozhodne až její délka a hloubka.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).