Hlavní navigace

Klíšťata se probudila ze zimního spánku

Helena Singerová

Prudký příchod jara vylákal minulý víkend celé rodiny na výlety. Po teplých slunečních paprscích ovšem zatoužila i drobná klíšťata, která dokáží s lidským životem pořádně zamávat a na očkování, které je účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě – virovému onemocnění napadající mozek a mozkové blány, je nyní pozdě. Specialistka na toto onemocnění, Věra Štruncová z infekčního oddělení plzeňské nemocnice upozorňuje na to, že riziko nákazy klíšťovou encefalitidou se v posledních letech prudce…

Doba čtení: 1 minuta

klíštěPrudký příchod jara vylákal minulý víkend celé rodiny na výlety. Po teplých slunečních paprscích ovšem zatoužila i drobná klíšťata, která dokáží s lidským životem pořádně zamávat a na očkování, které je účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě – virovému onemocnění napadající mozek a mozkové blány, je nyní pozdě. Specialistka na toto onemocnění, Věra Štruncová z infekčního oddělení plzeňské nemocnice upozorňuje na to, že riziko nákazy klíšťovou encefalitidou se v posledních letech prudce zvyšuje. Kromě rostoucího počtu nakažených klíšťat, vznikají také úplně nová ohniska infekce, jak uvedla agentuře Mediafax.

Vitalia_narozeniny

O klíšťové encefalitidě se dočtete v článku Klíšťová encefalitida – zákeřné onemocnění.

Nezbývá, než se po každém pobytu v přírodě pořádně prohlédnout a pokud na těle malého predátora objevíte, s jeho odstraněním neotálejte. Klíště pinzetou uchopte za hlavičku, co nejblíže k pokožce a vyviklejte.

Společně s klíšťaty mohou naše výlety a jiná přírodní dobrodružství znepříjemnit dotěrní  komáři, kterým přeje současná vlhkost v lesích a oni se tak mohou přirozeně množit.