Názory k článku
Klíč k určování šarlatánů

Josef Polách aura:100

Dvě věci

celé vlákno

Něco na tom bude, není to špatně napsané. jen by ještě patřilo doplnit a připomenout hojně používané manipulační techniky komunikace. Jejich poznání a odhalení dokáže dost napovědět -- zkuste třeba zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Logick%C3%BD_klam -- Taky je dobré si položit otázky typu: V čím zájmu? Kdo z toho bude mít užitek/škodu? (V článku je to naznačeno čtvrtým bodem úřed koncem.) A ještě patří nepřijímat nekriticky všelijaká tvrzení jen proto, že je šíří autorita jako vědec, lékař, významná osoba nebo třeba prezident. To nemusí být zdaleka zárukou pravdivosti a důvěryhodnosti.

Drobný tip pro autora nebo pro redakci. Nechte si ten článek před vyvěšením nejprve přečíst někým, kdo umí česky, když už to není autorova silná stránka. Předešli byste takovým zvonkům, jako třeba "Vymívači mozků" nebo "E. coli bakterie".

Pohoda, hezký den

Lenka Krbcova aura:96
24. 1. 2011 10:45 Nový

Re: Dvě věci

celé vlákno

Dobrý den,
děkujeme za Váš názor. K tipu - články čte korektorka, zkrácený výraz E. coli se běžně používá, nicméně "vymívači" unikli pozornosti, omlouváme se. Mějte se pěkně LK

Josef Polách aura:100

Re: Dvě věci

celé vlákno

Nejde o zkrácený výraz E. coli (byť by se neměly používat nevysvětlené zkratky). Mám na mysli slovosled: Místo "reakcí na E. coli bakterie" by mělo být "reakcí na bakterie E. coli". Měl jsem to napsat hned celé. Omlouvám se za zmatení.

andy_wise
andy_wise (neregistrovaný) 193.179.220.---
24. 1. 2011 10:26 Nový

Re: Klíč k určování šarlatánů

celé vlákno

S těmiléky jsi mi připomněl mojí babičku, která kdysi dostala od emigrovavšího syna retro plechovku s ručně vyrobenými tabletami aspirinu. Babičce se po aspirinu zázračně zahojilo úplně všechno, včetně nehojící se zlomeniny kyčelního krčku a natrženého svalu. Jediný problém byl, že retro pixla s aspirinem stála asi 150$, a za socialismu posílat nějaké větší dary nebylo tak snadné. Standardní aspirin nezabíral, vyvolával zvracení a čertvícoještě. Naštěstí stačilo pod záminkou drahé plechovky tuto doplnit "stejným", tj. tvarově nejpodobnějším, aspirinem za 20$, díky kterému babička zvládla ještě 36 let přesvědčovat okolí, že už tady dlouho nebude.

Patrik Chrz aura:88
24. 1. 2011 11:54 Nový

Re: Klíč k určování šarlatánů

celé vlákno

Ja taky lecim vsechno Aspirinem a nemusi byt ani rucne vyrabeny.
Verim, ze mi pomuze, a tak mi pomuze, a proto verim, ze mi pomuze,....:-)

antišarlatán
antišarlatán (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
24. 1. 2011 11:29 Nový

Příklady šarlatánství - homeopatika atd.

celé vlákno

V článku mohlo být uvedeno několik případů nejrozšířenějších šarlatánství.

Zatímco zázračné symboly, nebo astrologie napálí málokoho, najde se dostatek lidí, kteří věří třeba homeopatii (homeopatici kupříkladu odmítají dvojitě slepé testy)...

Jinak výborný článek!

Jan Tichý
24. 1. 2011 14:04 Nový

Re: Příklady šarlatánství - homeopatika atd.

celé vlákno

Ajaj, kopání bosou nohou do homeopatického hnízda se nevyplácí, to bude zase křiku. Pro všechny ostatní pak pozvánka na happening - http://www.1023.cz/

Leannka
Leannka (neregistrovaný) ---.dynamic.chello.sk
10. 1. 2012 17:40 Nový

Re: Příklady šarlatánství - homeopatika atd.

celé vlákno

Šarlatánka alue nič nepredáva okrem svojej knihy, ktorá je vlastne normálny príbeh, takže naozaj nechápem ako ste ju tam mohol napísať. odporúčam si znova prečítať článok

zyryxy
zyryxy (neregistrovaný) ---.116.broadband5.iol.cz
24. 1. 2011 22:36 Nový

Na Vitalii neobvykle kvlaitni clanek

Nahodou jsem se pres reklamu iinfa dostal na tento clanek a uz jsem si rikal: "Ze by na Vitalii zacli psat rozumne clanky?" A pak se podivam na autora on je to sefredaktor Zdrojaku. Priznacne...

Gloster
Gloster (neregistrovaný) ---.118.broadband12.iol.cz
25. 1. 2011 1:39 Nový

Re: Klíč k určování šarlatánů

celé vlákno

Dost slušný článek. Tyhle zásady kritického myšlení by měly být pro každého takovou základní duševní výbavou pro praktický život.
Jen jedna poznámka - teorie gravitace je o hodně komplikovanější než jen "věci padají dolů" a navíc byla dokonce na fundamentální úrovni právě falzifikována teorií relativity. (Stručně řečeno, nefunguje v případech rychlostí blížících se rychlosti světla; pro normální mechanické použití je ale pořád dostatečně přesná.)

MMN
MMN (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
27. 1. 2011 15:35 Nový

Re: Klíč k určování šarlatánů

celé vlákno

Eh. Cože? Teorie gravitace je snad právě obecná teorie relativity, to by měla falsifikovat sama sebe?

Leannka
Leannka (neregistrovaný) ---.dynamic.chello.sk
10. 1. 2012 17:43 Nový

Re: Klíč k určování šarlatánů

celé vlákno

niekto tu nedával pozor na hodine fyziky? Akoby mohla byt teoria gravitácie to isté ako teoria relativity? Taketo veci ste sa akoze kde naucili?

Jethro
Jethro (neregistrovaný) ---.customer.medialine.cz
10. 1. 2012 18:23 Nový

Re: Klíč k určování šarlatánů

celé vlákno

Obecná teorie relativity opravdu nic jiného než teorie gravitace není. Stejně jako k ní existují i další alternativy, které fenomén gravitace vysvětlují. Předtím než začnete někoho posílat zpátky na školu si nejdřív tyto informace ověřte, alespoň prostřednictvím tolik zatracované Wikipedie, kde je toto náhodou celkem srozumitelně popsané i pro laika. Pokud si pletete speciální a obecnou teorii relativity, tak tady prosím nikoho neobviňujte z neznalostí.

Lenin POWER! aura:22

Nabozenstvi

celé vlákno

No a co nabozenstvi, to je podle vasi definice take podvod nebo ne?

V oblasti nabozenstvi se bezesporu vyskytuje hodne podvodniku. To bylo, je a bude. Pokud chceme poznat pravdu o nabozenstvi tak musime studovat Bibli. Je to na kazdem z nas a nikdo to za nas neudela. Pokud nestudujeme tak pak naletime podvodnikum.

Z vlastni zkusenostvi vim, ze to co Jezis v Bibli svym nasledovnikum slibil, to take dodal. To co slibil pan farar, to se nematerializovalo nikdy. Lidi to videli a kdyz reptali tak jim bylo otloukano o hlavu ze nemaji viru.

Pan farar mel sice funkci a byl kvuli ni lidmi uctivan, ale kazal casto pravy opak toho co stalo v Bibli. Vzdycky jsem litoval lidi, kteri jemu a jeho pozehnanim uverili. Bylo mi jasne, ze ten kdo nenasleduje nikdy nic od Boha nedostane.

Malachiáš 2,2 „Jestliže neposlechnete a nevezmete si k srdci, že máte oslavovat mé jméno, praví Hospodin zástupů, stihnu vás kletbou a vaše žehnání prokleji. A již jsem je proklel, neboť si to k srdci neberete.

Eso
Eso (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
6. 5. 2011 12:14 Nový

Re: Nabozenstvi

celé vlákno

Proč zrovna bibli a ne korán, knihu mormonů, knihy véd, tóru nebo třeba dianetiku?

Kefas
Kefas (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
1. 1. 2012 10:29 Nový

Re: Nabozenstvi

celé vlákno

Bible je vyjímečná třeba tím, že nikdo není popisován jen pozitivně, jednomu z největších vzorů zbožnosti a spravedlnosti, králi Davidovi je připsána nájemná vražda a smilstvo atd. V jiných "svatých" knihách jsou hrdinové dokonalí, což ty knihy zpochybňuje, neboť, jak pravil klasik "nikdo není dokonalý".

Leannka
Leannka (neregistrovaný) ---.dynamic.chello.sk
10. 1. 2012 17:46 Nový

Re: Nabozenstvi

celé vlákno

vážne? ale islamské náboženstvo je rozšírené kresťanstvo takže prečo nie korán?

jehovista
jehovista (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 1. 2012 19:51 Nový

Re: Nabozenstvi

celé vlákno

"Z vlastni zkusenostvi vim, ze to co Jezis v Bibli svym nasledovnikum slibil, to take dodal"
Kolik ti je let?