Hlavní navigace

Kdo platí vyšetření CRP? Pacient výjimečně

8. 2. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Vyšetření CRP se používá pro rozlišení virové a bakteriální infekce, a to hlavně před nasazením antibiotické léčby. Možná je to pro vás i lékaře překvapení, ale toto vyšetření platí velmi často pojišťovna.

Možná už jste to zažili mnohokrát, lékař si není jist nasazením antibiotik, tak vám nabídne test CRP. Rychlý test z krve, který dokáže rozlišit virovou od bakteriální infekce. Jenže za něj chce zaplatit. Má na to právo?

CRP platíte, jen když ho chcete na vlastní žádost

Vyšetření CRP pojišťovna VZP hradí a pacient za něj nic neplatí, ať je provedeno přímo lékařem v ordinaci, nebo v externí laboratoři. Požadovat po pacientovi platbu by lékař mohl pouze v případě, že k vyšetření CRP neshledává žádný zdravotní důvod, ale pacient na něm trvá. Stanovení CRP se používá pro rozlišení virové a bakteriální infekce, a to hlavně před nasazením antibiotické léčby, která by u virového onemocnění byla zbytečná, ev. pro následnou kontrolu úspěšnosti této léčby.

Čtěte k tématu: Jednoduchý krevní test CRP ověří nutnost antibiotik

V současné době využívá řada praktických lékařů, hlavně dětských, možnost provádět stanovení CRP přímo ve své ordinaci, tzv. v režimu POCT (Point of Care Testing). Pojišťovna příslušný výkon hradí nad rámec kapitační platby praktickým lékařům pro děti a dorost i všeobecným praktickým lékařům. Hradí ho i u lékařské služby první pomoci (LSPP).

Na platbu byste přistoupit neměli

Výkon s kódem 02230 – „Kvantitativní stanovení CRP (POCT)“ ale může mít lékař ve smlouvě s VZP jen při splnění stanovených podmínek. Je však nasmlouván všem lékařům, kteří mají potřebné vybavení, podmínky splňují a o zařazení výkonu do smlouvy požádají. Smyslem tohoto opatření je zajistit potřebnou kvalitu daného vyšetření. Chybné provedení výkonu nebo jeho špatné vyhodnocení může v důsledku pozdě či naopak zbytečně nasazené terapie poškodit pacienta.

Lékař musí zdravotní pojišťovně předložit doklad o absolvování certifikovaného školení o této metodě, pořádaného na akreditovaném pracovišti. Tím je Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ Praha) a Ústav lékařské biochemie 1. LF UK a VFN Praha.

Výkon tedy není nasmlouván automaticky každému praktickému lékaři. I lékař, který nemá příslušný výkon uvedený ve smlouvě s pojišťovnou, však může pacientovi zajistit vyšetření CRP v laboratorním režimu, tj. odesláním vzorku krve do laboratoře. Ani za takto provedené vyšetření CRP pacient neplatí. Stejný postup používají v případě potřeby i lékaři ostatních odborností.

Na variantu, že praktický lékař provede vyšetření CRP přímo v ordinaci jako „nadstandard“ a chce ho zaplatit, by pacient přistoupit neměl. Takový požadavek by mohl znamenat, že lékař toto vyšetření nemá ve smlouvě s pojišťovnou, a pak zde chybí garance kvality, zaručená splněním podmínek pro nasmlouvání daného výkonu.

Zdroj: VZP

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).