Hlavní navigace

Kde už se letos kvůli sinicím nevykoupete?

28. 8. 2017

Sdílet

 Autor: Pixabay.com/Pexels
Ať už vyznáváte přírodní koupaliště, či bazén s chlorovanou vodou, určitě se vám v posledním prázdninovém týdnu bude hodit přehled koupališť, kde už se kvůli špatné vodě nevykoupete.

Poslední prázdninový týden má být slunečný s teplotami točícími se kolem dvaceti osmi stupňů. Ideální příležitost vyrazit ještě k rybníku, přehradě nebo na koupaliště. Pakliže zvolíte bazén, asi není třeba se kvality vody obávat, průběžné informace o kvalitě vody v jednotlivých bazénech má totiž hygienická služba trvale k dispozici prostřednictvím elektronického informačního systému. Všichni provozovatelé bazénů mají povinnost zasílat výsledky laboratorních analýz prováděných svými smluvními laboratořemi, a to každý měsíc, jak jsem se již dříve dozvěděli. Tam je tedy situace i dle hygieniků dobrá. Jenže pokud jde o koupaliště přírodní, tam už to tak slavné není. Zde se kvalita vody kontroluje, ale logicky nijak neupravuje. Kam tedy ve Středočeském kraji za koupáním nejezdit?

Galerie: Kde se ještě dá koupat ve vodě bez sinic?

Sinice řádí hlavně na Slapech

Začátkem minulého týden byly provedeny opakované kontroly kvality koupacích vod v lokalitách, na kterých byla voda podle posledních analýz odebraných vzorků zhodnocena stupněm 3 a 4, tedy nevhodná ke koupání. Na březích přehradní nádrže Slapy to jsou koupací oblasti Županovice a Stará Živohošť v okrese Příbram, Nová Živohošť a Měřín v okrese Benešov a Ždáň na Praze – západ. Vzhledem k výraznému obsahu sinic na všech těchto lokalitách byla preventivně ověřena kvality vody i na lokalitě Nová Rabyně.

Mimo koupacích oblastí přehradní nádrže Slapy byly odběry zajištěny ještě v Podskalí v příbramské části přehradní nádrže Orlík a v přírodním koupališti Bakov na Mladoboleslavsku. „Situace na kontrolovaných koupacích oblastech zůstává stejná. Opakovaně byl potvrzen výrazný výskyt sinic na Staré i Nové Živohošti a Županovicích, rovněž i v písníku Bakov a voda je vzhledem k vysokým obsahům sinic a chlorofylu stále na všech jmenovaných lokalitách nadále hodnocená stupněm 4, tzn. nevhodná ke koupání,“ uvádí Luboš Mandík, vedoucí Oddělení hygieny obecné a komunální z Příbrami.

Kvalita vody na stupni 3 zůstává na Podskalí, Měříně i Ždáni, stejným stupněm kvality byl nově ohodnocen i stav na lokalitě Nová Rabyně.

Trojka neznačí zákaz, čtyřka ano

Voda obsahující zvýšený obsah sinic, která je klasifikována stupněm 3, ještě neznamená významná omezení koupajících se osob, doporučujeme však se po koupání osprchovat na sociálních zařízeních, která jsou na sledovaných lokalitách návštěvníkům k dispozici.

Horší je to v případě, že voda obsahuje takové množství sinic, že je označena stupněm 4. „Na takových lokalitách koupání rozhodně nedoporučujeme, hlavně osobám se sníženou imunitou, oslabeným jedincům, malým dětem či těhotným ženám. Vysoké obsahy sinic mohou u této skupiny osob způsobit např. kožní vyrážky, zánět očních spojivek, nebo v případě polknutí většího množství vody s vysokým obsahem sinic i žaludeční problémy – to platí především pro malé děti,“ dodává Luboš Mandík. Konkrétní informace o stavu nádrží i koupališť ve Středočeském kraji najdete přehledně na webu Krajské hygienické stanice Středočeského kraje (KHSSTC).

Zdroj: KHSSTC

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).