Jubilejní operace šedého zákalu v Brně

Na brněnské oční klinice NeoVize byla uskutečněna tisící operace šedého zákalu s implantací nitrooční čočky s ochranným filtrem oční sítnice. Při ambulantní operaci byla pětaosmdesátileté pacientce implantována měkká žlutá nitrooční čočka AcrySof Natural s filtrem chránícím oční sítnici. Čočka se vyrábí v USA a obsahuje speciální filtr, který oko chrání před škodlivým ultrafialovým, fialovým a modrým zářením. Biofyzikální podstatou filtru je v nitrooční čočce AcrySof Natural (určené pro…

okoNa brněnské oční klinice NeoVize byla uskutečněna tisící operace šedého zákalu s implantací nitrooční čočky s ochranným filtrem oční sítnice. Při ambulantní operaci byla pětaosmdesátileté pacientce implantována měkká žlutá nitrooční čočka AcrySof Natural s filtrem chránícím oční sítnici. Čočka se vyrábí v USA a obsahuje speciální filtr, který oko chrání před škodlivým ultrafialovým, fialovým a modrým zářením. Biofyzikální podstatou filtru je v nitrooční čočce AcrySof Natural (určené pro pacienty se šedým zákalem), stejně jako u filtru použitého španělskou vědkyní Celiou Sánchez-Ramos v kontaktních čočkách, žlutý ochranný absorpční pigment.

Operace šedého zákalu je nejčastější zákrok u lidí ve věku nad 60 let. V České republice se ročně uskuteční více než 80 tisíc operací na přibližně 70 pracovištích. Více než polovina operací je probíhá ambulantně.

serial_prilohy

Šedý zákal nelze léčit jinak než operativně, kdy je během operace odstraněna původní zkalená lidská čočka a je nahrazena čočkou umělou. V současné době platí, že operaci šedého zákalu alespoň na jednom oku podstoupí v průběhu života každý druhý člověk.

Foto: Agentura SXC