Hlavní navigace

Jubilejní operace šedého zákalu v Brně

21. 4. 2009

Sdílet

Na brněnské oční klinice NeoVize byla uskutečněna tisící operace šedého zákalu s implantací nitrooční čočky s ochranným filtrem oční sítnice. Při ambulantní operaci byla pětaosmdesátileté pacientce implantována měkká žlutá nitrooční čočka AcrySof Natural s filtrem chránícím oční sítnici. Čočka se vyrábí v USA a obsahuje speciální filtr, který oko chrání před škodlivým ultrafialovým, fialovým a modrým zářením. Biofyzikální podstatou filtru je v nitrooční čočce AcrySof Natural (určené pro…

okoNa brněnské oční klinice NeoVize byla uskutečněna tisící operace šedého zákalu s implantací nitrooční čočky s ochranným filtrem oční sítnice. Při ambulantní operaci byla pětaosmdesátileté pacientce implantována měkká žlutá nitrooční čočka AcrySof Natural s filtrem chránícím oční sítnici. Čočka se vyrábí v USA a obsahuje speciální filtr, který oko chrání před škodlivým ultrafialovým, fialovým a modrým zářením. Biofyzikální podstatou filtru je v nitrooční čočce AcrySof Natural (určené pro pacienty se šedým zákalem), stejně jako u filtru použitého španělskou vědkyní Celiou Sánchez-Ramos v kontaktních čočkách, žlutý ochranný absorpční pigment.

Operace šedého zákalu je nejčastější zákrok u lidí ve věku nad 60 let. V České republice se ročně uskuteční více než 80 tisíc operací na přibližně 70 pracovištích. Více než polovina operací je probíhá ambulantně.

Šedý zákal nelze léčit jinak než operativně, kdy je během operace odstraněna původní zkalená lidská čočka a je nahrazena čočkou umělou. V současné době platí, že operaci šedého zákalu alespoň na jednom oku podstoupí v průběhu života každý druhý člověk.

Foto: Agentura SXC

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).