Názory k článku
Jozef Lucký: Tradiční čínská medicína není revolta vůči zavedeným postupům

skorodoktor aura:10

co na to ČLK

celé vlákno

Citace z :

Zpráva o činnosti Etické komise ČLK v roce 2017

EK se shodla na názoru, že termín alternativní či komplementární medicína, resp. TČM, je pro laiky zavádějící a může mylně naznačovat, že se jedná o vědecké medicínské metody, proto je lépe používat výraz léčitelství a je třeba přesně vymezit hranice mezi medicínou jako takovou a léčitelskými metodami. EK se shodla v názoru, že léčitelé nejsou zdravotníci, a proto je velmi nevhodné zařazení oboru tradiční čínská medicína do výše zmíněného zákona. EK podpořila snahu ČLK o návrat zákona k původnímu znění, avšak novela zákona byla, bez ohledu na argumenty ČLK, přijata s účinností ke dni 1.9.2017.

Když má ministr za náměstka zakladatele kliniky TČM v Hradci, není se co divit, že se nesmyslná novela zákona prosadila.

Nic to ovšem nemění na faktu, že pan doktor Lucký nemá odbornou specializaci a jako lékař nesmí samostatně léčit. Jako léčitel pak samozřejmě ano.

Jiří Macek aura:10
3. 1. 2018 12:27 Nový

Re: co na to ČLK

celé vlákno

Nezajímá mě, jak se to nazývá, ale jestli to lidem pomáhá. Vím, že mnoha lékařům vychovaným v duchu marxistického materializmu se ježí chlupy, když slyší o psychosomatice nebo o celostní medicíně, ale ono to všechno zřejmě bude trochu složitější.

skorodoktor aura:10

Re: co na to ČLK

celé vlákno

Pravda je, že placebo a "hřejivé lidské slovo" mohou v některých banálních případech pomoci lépe snášet nemoc a zmírňovat symptomy.
Ovšem utržený úpon v koleni, nebo žloutenku, s tím nevyléčíte. A bohužel ani uzdravení neurychlíte. Tam vám psychosomatika a celostní medicína je úplně k ničemu.
Pokud se léčiteli podaří snížit vliv stresu může to mít příznivý vliv na snížení možných komplikací některých nemocí. Zdaleka ne všech a zdaleka se nedá mluvit o samospasitelné metodě.
Spíše mi to připadá, že podobné léčitelské obory (vč. homeopatie) trochu parazitují na klasické medicíně.
V uveřejněných článcích a rozhovorech si léčitelé pochvalují spolupráci lékaře a léčitele. Ono se pak totiž nedá dost přesně dokázat, zda úspěšně léčil doktor, nebo šarlatán. Aa ootomm to je.
tsd