Hlavní navigace

Jaký je rozdíl mezi donutem, muffinem a cupcakem?

3. 10. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Jeden má čepičku, druhý zas krém uvnitř a ten třetí, ten se obejde i bez parád. Ale s polevou a barevnými posypkami mu to sluší přeci jen trochu víc. Vyznáte se ve sladkém pečivu?

Sladkost v ozdobném košíčku, malý roztomilý dortík nebo koblížek s dírou uprostřed a barevnou polevou, to jsou sladké hity současnosti, které na nás číhají na každém kroku. Na druhou stranu jejich nepříliš česky znějící názvy mohou orientaci mezi nimi znesnadňovat. Tušíte sami, jaké jsou mezi nimi rozdíly nebo co potřebujete k tomu, abyste si tyto dobroty mohli vytvořit doma? Pokud ještě tápete, nechte si poradit od odborníků.

Samotným tvarem jsou si muffiny a cupcaky velmi podobné, protože obě tyto sladkosti jsou umístěné v papírovém košíčku. A i přestože by si mohli někteří myslet, že cupcake je pouze nazdobený muffin, není tomu tak. Liší se totiž také přípravou.

Galerie: Cupcake je malý, barevný a roztomilý

Muffiny jsou ty „zdravější“

Na rozdíl od cupcaků jsou muffiny ve světe vnímány jako relativně zdravá sladká pochutina, protože mohou být vyrobené třeba i z celozrnné mouky, a navíc nebývají tolik sladké. Obsahují často také oříšky nebo třeba ovoce, a jsou tak ideální i jako snídaně nebo svačinka. Ale i tak k jejich konzumaci přistupujte střídmě, jeden muffin má víc cukru, než je dávka na celý den.

„Těsto na muffiny by mělo být spíše hutnější, proto není nutné jej nahoru zdobit krémem. Daly by se přirovnat třeba k bábovce nebo malým buchtičkám. Po upečení musí navíc hezky vyběhnout nahoru a také jakoby se přelévat z košíčku ven. Jejich povrch může i mírně popraskat, to ale vůbec nevadí,“ vysvětluje Michal Kubíček, majitel cukrářského portálu Svět cukrářů.


Autor: Depositphotos.com

Muffiny

Cupcake chce krém

Zato cupcake je skutečně mini dortík se vším všudy, a je tedy vhodný především jako dezert. Objevují se pak různé příchutě, jako je vanilka, čokoláda nebo třeba red velvet (s červeným barvivem). Složení navíc odpovídá více klasickému dortu, protože cupcake by měl obsahovat vajíčka a také máslo. Po upečení by ani neměl moc „vyběhnout“ a popraskat. Skvělý recept nám před časem poskytla Lana Libin Mayer, cukrářka, která peče sladkosti například pro vyhlášenou kavárnu Můj šálek kávy.

Hotové dortíky se po vychladnutí bohatě zdobí krémem – skvělé je například mascarpone našlehané s borůvkovou marmeládou, na dětské oslavy se zas hodí cupcaky potažené barevným marcipánem. Vsadit můžete stejně jako Lenka HnidákováLelí's Cupcakes na sezónnost a nachystat si cupcake se švestkovými povidly, s vaječným koňakem, s mákem nebo třeba s pomerančovo-skořicovou marmeládou.


Autor: Depositphotos.com

Cupcaky

Americká klasika: donut

Českým evergreenem jsou smažené koblížky z kynutého těsta, ovšem donut, který k nám připlul zpoza oceánu, už si v tuzemsku také vydobyl své místo. V Tescu je dokonce na vrcholu prodeje: „Prodeje donutů jsou oproti koblihám přibližně dvojnásobné, ročně jich prodáme několik milionů,“ řekli nám na jaře 2018 v Tescu. Nejoblíbenější jsou u nich donuty s příchutí čokoládovou, jahodovou a banánovou. Jejich sladká náplň může být ukryta uvnitř, nebo mohou být donuty zdobeny jen na povrchu. A to často dost bláznivě.


Autor: Depositphotos.com

Donuty

Chystáte-li se vyrobit donuty doma, počítejte s tím, že jde o kynuté těsto, z nějž budete kolečka s dírou uvnitř vykrajovat. Následně je budete péct v troubě, nebo (a to je obvyklejší varianta) se smaží z obou stran na vysoké vrstvě tuku. Vychladlé je můžete zdobit polevami. Pokud chcete měkčí a pružnou, volte tzv. elastickou. Jestli ale naopak toužíte po tom, aby poleva hezky při zakousnutí zakřupala, pak je pro vás ideální tuková. Abyste koblížky dotáhli k dokonalosti, můžete je navíc ještě doladit nejrůznějšími posypkami, cukrovými šupinkami, kuličkami či hvězdičkami.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).