Hlavní navigace

Jaká zdravotní rizika nese sopečný mrak z Islandu?

20. 4. 2010

Sdílet

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo informaci o možných zdravotních rizicích v souvislosti s činností islandského vulkánu.  Podle současného odhadu vývoje situace a podle informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se určitý podíl prachových částic může dostat i do přízemních vrstev atmosféry, ne však ve vysokých koncentracích.

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo informaci o možných zdravotních rizicích v souvislosti s činností islandského vulkánu. 

Podle současného odhadu vývoje situace a podle informace Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) se určitý podíl prachových částic může dostat i do přízemních vrstev atmosféry, ne však ve vysokých koncentracích.

Ministerstvo přesto doporučuje omezení vycházek a větrání v budovách. Prachové částice mohou způsobit dráždění spojivek a dýchacích cest. Zvýšená opatrnost je na místě u citlivých skupin obyvatelstva, což jsou lidé se srdečními a dýchacími chorobami, malé děti a senioři. Nemocní  by měli pečlivě dbát o svoji dlouhodobou medikaci.

Odhad možných zdravotních rizik je plně závislý na vývoji meteorologické situace, o které průběžně informuje ČHMÚ.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).