Hlavní navigace

Jak vybrat golfové hole?

27. 8. 2009

Sdílet

Golfista bez holí je totéž jako tenista bez rakety nebo cyklista bez kola: jako by nebyl. Stačí ale jen jediná hůl a už můžete hrát. Dejte do ruky profesionálnímu golfistovi například šestku železo a uvidíte, že i s touto jedinou holí dokáže zahrát velice slušný výsledek.

I začátečníkům bohatě stačí jen půlka z oněch 14 holí, které představují maximální počet, jejž smí mít hráč v bagu.

Pro začátek stačí ohraná sada

Kompletní golfová sada je obvykle tvořena železy č. 3–9, dále je zde pitching wedge a sand wedge, patr a tři dřeva včetně dřeva č. 1 – driveru. Dlouhá železa č. 3 nebo 4 je možné nahradit hybridními holemi, které jsou v posledních letech už samozřejmostí.

Není nutné kupovat úplně novou sadu holí, především začátečníci si často pořizují nějakou ohranější. Teprve když hráč získá úderovou jistotu, když také dokáže přesně říct, které hole mu vyhovují a které ne, pak má smysl pořídit si ty, které stojí více a jsou prvotřídní. Začátečnické hole mívají také větší hlavu, která je výhodnější pro lepší trefení míče. Ohrané hole se nejlépe shánějí přes internetové golfové servery, mnohé z nich mají sekci Bazar, ve které bývá nabídka větší než poptávka. Zbytečností je kupovat nové hole podle domněnky, že čím dražší, tím lepší. Naopak: nejdražší hole bývají ty pro špičkové hráče, začátečník se s nimi utrápí.

Dbejte na estetiku, nikoli na značku

Sport-relax-golf-7-2

Je u holí důležitá i jejich estetická stránka? Ano! Hole vybírejte nejen podle toho, jak vám herně sedí, jaký máte pocit při jejich držení, ale také podle toho, jak se vám líbí. Zvýší to vaši důvěru v ně, dá vám to pocit vnitřní jistoty, který je v golfu důležitý.

Na značce holí v zásadě nezáleží. Lze hrát se značkovými holemi dvakrát dražšími než neznačkovými, a přesto nebudete trefovat míč lépe. U známých značek jako je např. Callaway, Cleveland, Taylor Made, Titleist, Mizuno, Nike, Wilson, Ping, Cobra atd. máte jistou záruku kvality, herního komfortu, tyto hole mívají také velmi atraktivní design. U značek méně frekventovaných či rovnou „no name“ můžete narazit na srovnatelný výrobek, ale také na jen velmi průměrný.

Nikdy byste ale neměli kupovat hole až na samotném cenovém dně. Nemusí být už dostatečně kvalitní, mohou se například rychle lámat. V současnosti lze bez problému sehnat velmi solidní sadu želez za cenu okolo 10 000 korun, slušné kompletní sety vás vyjdou do 15 000 korun.

Kde hole nakupovat?

Určitě ve specializovaném obchodu, golf shopu. Ideální bývají velké obchody s kompletní nabídkou od mnoha firem. Vedle kamenných obchodů existují i internetové shopy, kde lze hole zakoupit i za nižší ceny než bývá obvyklé. Hole lze v Česku koupit už i v obchodních domech a hypermarketech, ale nemívají zde velký výběr. Ať už ale budete hole kupovat kdekoli, je dobré si je před zakoupením vyzkoušet. I v tom je výhoda golf shopů, kde by měli mít tzv. testovací hole.

Sport-relax-golf-7-3

Nakupovat lze samozřejmě nejen v Česku, ale i v zahraničí. Především nákupy v USA jsou velice výhodné, vybavení tam někdy stojí skoro o polovinu méně než u nás. Vybavení z Británie vás vyjde zhruba o třetinu levněji, ceny v zemích jako je Německo či Rakousko jsou srovnatelné.

Co se týče ostatního vybavení, není nutné mít všechno hned na začátku. Stejně jako poroste úroveň vaší hry, budete zároveň poznávat, co pro hru potřebujete. Vedle holí je kupříkladu nutností bag. Golfové boty už nutností nejsou, ale jejich nákup se vyplatí. Podrážka s výstupky (spiky) vám zajistí lepší stabilitu a povrch golfových bot bývá nepromokavý. Hrát lze samozřejmě i v normálních sportovních botách, ale ranní rosa vám je rychle promočí. Nutností jsou míčky, nemusí však být nové, protože to vás pak jeden vyjde na padesát i více korun. Stačí trochu ohrané, které se ve všech golfových obchodech prodávají za pár desítek korun (většinou jde o míčky vylovené z rybníků). Alespoň vám nebude líto, když je poztrácíte. Dobrou službu vám udělá deštník, ten by měl golfista mít v bagu stejně, jako dostatečný počet týček.

I proto je potřeba počítat s tím, že počáteční investice do všech vašich golfových propriet bude trochu vyšší než je cena samotné sady holí. Pokud budete nakupovat vše nové, ale bude vám stačit základní kvalita, pak se s holemi, bagem, botami, míčky, rukavicí, deštníkem atd. vejdete do ceny 15 000 – 20 000 korun. 

Sport-relax-golf-7-4

Pozor na reklamu, klame

Už tu bylo řečeno, že golfový byznys zajišťuje golfovému světu jeho obrovskou dynamiku. Mnoho firem také láká zákazníky slogany typu: „Nejdelší driver, přidá vám zaručeně 15 metrů,“ „Dokonalá přesnost, žádné šlajsy“, „Nejjemnější pocit při úderu“. Berte tahle prohlášení s rezervou a používejte zdravý rozum. Na celém světě jsou golfisté, kteří mají plné skříně holí, které jim měly ušetřit rány a přidat metry. Při nákupu se takové hole zdály být zázračné, teď ale na ně padá prach.

Není sporu o tom, že dobré vybavení vaši hru podpoří z hlediska psychologického. Ale není pro kvalitu vaší hry rozhodující. Ta vychází pouze z vašich rukou a hlavy. I proto bude průměrný hráč se špičkovým vybavením vždycky hrát hůř než výborný hráč s nejobyčejnějšími holemi.

Autor článku

Publicista, pracoval v týdeníku Reflex a televizi Public, zajímá ho oblast kultury, historie, ale také turistika a minulost a současnost české krajiny. Věnuje se aktivně cyklistice a golfu a o obou sportovních činnostech píše (www.navzduchu.cz).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).