Hlavní navigace

Názory k článku Jak v Česku rádi doplňujeme vitamin D? Slaninou a párky

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 2. 2018 12:48

  tsd

  Jak doplňují vitamín D vegani a vegetariáni. To chodí každý den do solárka a požírají vejce na kila, nebo se snad uchylují k nenáviděné farmacii a papají tabletky? :-))

 • 22. 2. 2018 13:11

  bez přezdívky

  U vitamínu D je situace ještě o mnoho horší. Více než tři čtvrtiny lidí ho snědí během dne méně, než je poloviční doporučené množství, a deset procent dokonce méně než jednu desetinu až dvacetinu doporučené denní dávky.
  https://www.novinky.cz/zena/zdravi/326437-vetsina-lidi-v-cesku-ma-nedostatek-vitaminu-d-a-ctvrtina-i-vapniku.html

 • 22. 2. 2018 16:37

  Jenda

  A Vigantol je na předpis (protože… protože… proč vlastně? to se tím lidi sfetovávájí nebo proč je takovou věc potřeba regulovat?!) a volně dostupné doplňky obsahují Dčka nepatrné množství za značnou cenu (rád se nechám vyvést z omylu). Tlesk, tlesk, milý státe.

 • 22. 2. 2018 13:03

  bez přezdívky

  Těchto 10 významných odborných institucí považuje nemasovou stranu za vyváženou. Mezi organizace, které publikovaly veřejná oficiální prohlášení týkající se zdravotní bezpečnosti čistě rostlinného stravování, patří dietetické asociace, vládní orgány i soukromé kliniky. Zde je přehled deseti nejvýznamnějších:

  1) Academy of Nutrition and Dietetics (Akademie výživy a dietetiky): "Názorem Akademie výživy a dietetiky je, že správně rozvržená vegetariánská i veganská strava je zdravá, nutričně vyvážená a může být zdravotně přínosná v prevenci i v léčbě různých onemocnění. Tato strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství, kojení, dětství, dospívání, stáří. Je vhodná i pro sportovce." Odkaz

  Český překlad staršího vydání tohoto prohlášení si můžete přečíst zde (organizace se dříve jmenovala The American Dietetic Association).

  2) Dietitians of Canada (Kanadští dietologové): "Vyvážená veganská strava má mnoho zdravotných výhod včetně nižšího výskytu obezity, srdečních onemocnení, vysokého krevního tlaku, cukrovky 2. typu a některých druhů rakoviny. Stravu je třeba sestavit tak, aby měla dostatek bílkovin, železa, zinku, vápníku, vitaminu D a B12 a omega-3 mastných kyselin z potravin či výživových doplňků. Vyvážená veganská strava dokáže poskytnout všechny potřebné živiny v jakékoli životní fázi člověka včetně těhotenství, kojení nebo stáří."

  3) The British National Health Service (Britská státní zdravotnická služba): "S pomocí dobře sestavené a informované veganské stravy můžete získat všechny živiny, které tělo potřebuje."

  4) The British Nutrition Foundation (Britská nadace pro výživu): "Dobře sestavená a vyvážená vegetariánská i veganská strava je nutričně adekvátní. Studie vegetariánských a veganských dětí ve Velké Británii dokládají, že jejich růst a vývoj se pohybuje v běžných hodnotách."

  5) The Dietitians Association of Australia (Australská dietetická asociace): "Při dobrém sestavení je i na veganské stravě možné získat všechny živiny, které jsou potřebné pro dobré zdraví."

  6) The United States Department of Agriculture (Americké ministerstvo zemědělství): "Vegetariánská strava může poskytnout doporučované množství živin. Klíčem je konzumace rozmanitých jídel v potřebném množství a následování doporučení podle věku, pohlaví i fyzické aktivity."

  * V anglickém originále je uvedené souhrnné slovo "vegetarian", nicméně stanovisko se týká vegetariánské i veganské stravy (jak vyplývá z kontextu - viz bod 9).

  7) The National Institutes of Health (Státní zdravotnický ústav, USA): "Lidé, kteří se stravují vegetariánsky*, mohou získat všechny živiny, které potřebují. Nicméně měli by dbát na pestrý jídelníček, aby byly uspokojeny všechny nutriční požadavky."

  8) The National Health and Medical Research Council (Australská vládní zdravotnická organizace): "Alternativy živočišných výrobků představují ořechy, semena, luštěniny (fazole) a tofu. Tyto potraviny mohou zajistit rozmanitou stravu a poskytnout hodnotný a dobře dostupný zdroj bílkovin a dalších živin, které se jinak nachází v mase. Jedincům, kteří preferují veganskou stravu, je doporučována suplementace vitaminu B12."

  9) The Mayo Clinic (Klinika Mayo, mezinárodně uznávané americké lékařské výzkumné a vzdělávací centrum a univerzitní nemocnice): "Dobře sestavená vegetariánská strava dokáže pokrýt nutriční potřeby lidí všeho věku, včetně dětí, dospívajících, těhotných či kojících žen. Klíčem je znalost nutričních potřeb a sestavení stravy, která je uspokojí."
  "Mějte na paměti, že čím více restriktivní je vaše strava, tím složitější může být získání všech živin, které potřebujete. Veganská strava např. eliminuje přirozené potravinové zdroje vitaminu B12 stejně jako mléčné produkty, které jsou dobrým zdrojem vápníku." V textu veganům doporučují (podobně jako ostatní organizace) suplementaci vitaminu B12 a zajištěný příjem důležtých látek viz výše (3. odstavec).

  10) The Heart and Stroke Foundation of Canada (kanadská nadace zaměřená na snížení a prevenci výskytu srdečních onemocnění a mrtvice): "Veganská strava dokáže poskytnout všechny potřebné živiny v každém věku a také má řadu zdravotních výhod. Tato strava může vést k nižšímu krevnímu tlaku, snížení hladiny cholesterolu, zdravé váze, nižšímu výskytu diabetu 2. typu, onemocnění srdce a mrtvice."

  11) British Dietetic Association (Britská dietetická asociace): "Britská dietetická asociace potvrzuje, že s dobře sestavenou veganskou stravou mohou lidé žít zdravě v každém věku."

 • 22. 2. 2018 14:12

  tsd

  Neodporujete si náhodou? Odporujete a náhoda to není.
  1. a 2. příspěvek tvrdí, že v praxi je výrazný nedostatek vitamínu D.
  Třetí příspěvek tvrdí, že teoreticky ho prý může být dostatek.
  Bohužel teorie mudrců ještě nikoho neuživily.
  V téměř v každé vámi citovaném názoru hlav pomazaných se vyskytují podmiňovací způsoby : moho, může, je možné....
  Nebo podmínky: za předpokladu, klíčem je znalost, je doporučována suplementace B12....B12 a omega-3 mastných kyselin z potravin či výživových doplňků
  Takže za předpokladu splnění všech "bychů" a podmínek "může" být veganská strava akceptovatelná a uznána za "zdravou"
  Proč to tak není v praxi??? Asi proto, že člověk není natolik dokonalý, aby všem podmínkám dostál.
  Pak je to ovšem teorie buď na prd, nebo jen pro vyvolené, vzdělané a zásadové nadlidi.

 • 22. 2. 2018 15:20

  bez přezdívky

  1. a 2. příspevěk se týká vetšinové populace. Vitamínu D je v české populaci málo obecně.

  "Může" vám vadí jen u vege stravy nebo i jinde? Např. tady?

  Většina mořských ryb v sobě má plasty, může to ohrozit zdraví lidí https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/morske-ryby-plasty-znecisteni_1802210728_ako

  Protože B12 není dnes přiřozeně ani v mase, je suplemntován v krmivu pro dobytek.

 • 22. 2. 2018 15:57

  tsd

  V článku na populárně naučném serveru se může psát "může i nemůže".
  Ve vědecké práci se "může" psát nemůže. Pokud už se "může" napíše, nemůže, ale musí být kvantifikováno. Jinak to nemůže nikdo považovat za vědeckou práci.

 • 22. 2. 2018 16:02

  tsd

  Považujete se snad za vyvoleného, vzdělaného a zásadového nadčlověka???

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).