Hlavní navigace

Názory k článku Jak se správně pije tequila: Červ ani citron do ní nepatří

 • 5. 9. 2017 19:41

  Ostap Bender

  Článek je zajímavý. Vzhledem k tomu, že jsem v Mexiku byl, hojně tequily popil, pole s agáve navštívil a něco si o ní z tamních pramenů nastudoval, dovolím si poopravit, upřesnit či doplnit některá autorčina tvrzení:

  Celý latinský název modré agáve je Agave tequiliana Weber var. azul, který jí dal německý přírodovědec Franz Weber.

  „Trvá přibližně deset let, než na této rostlině dozraje sedmdesáti až stokilový plod.“ Nesmysl, piňa, z níž se získává šťáva, není žádný plod, ale tzv. srdce agáve - jakýsi košťál, který zbude po osekání listů.

  „Ten se po sklizni kvůli přeměně sacharidů na fruktózu ještě pomalu peče v obrovských pecích.“ Nikoliv. Pečou se piňas určené k výrobě mezcalu. To dává mezcalu silné kouřové aroma.

  „Zákon povoluje minimálně jednapadesát procent šťávy z modré agáve. Zbytek může tvořit třtinový cukr přidávaný během kvašení.“ Nikoliv, zbytek může být tvořen i některými jinými cukry, třeba z obilí nebo kukuřice.

  Za mezcal (v jazyce nahuatl „mexcalmetl“) je považován jakýkoli destilát z rostlin čeledi maguey (agavaceae). Takže i tequila je mezcal, ale ne každý mezcal je tequila, protože stát stanoví pro tequilu přísné normy – kde může být vyráběna a které druhy agáve mohou být použity při její výrobě. Ano, mezcal může být vyroben ze stejné rostliny a stejným způsobem, a přitom nemůže nést název tequila, pokud nepochází z licencovaných lihovarů v autorizované zeměpisné oblasti. Mezcal je na rozdíl od tequily destilován zpravidla jen jednou.

  Při klasifikaci tequily podle doby zrání znají Mexičané ještě tequilu joven (mladá). Je to tequila, která je téměř vždy mixto a do níž mohou být přidána barviva a příchutě. Často je nazývána zlatá tequila a navzdory vznešenému názvu je to nápoj, který v Mexiku pijí chudí studenti na koleji.

  Blanco, také plata (stříbro), čirá, nebo bílá tequila, je dvakrát destilovaná tequila lahvovaná po krátkém období klidu, bez stárnutí. Je obvykle uložená v plastových nebo ocelových nádobách. Blanco může být vynikající tequila, ale může také chutnat jako ředidlo. Blanco může být stoprocentní modré agáve.
  Sudy na tequilu reposado jsou vyrobeny z bílého dubu nebo z borovice.
  Ke konzumaci tequily: Chtějí-li vám k ní dát plátek pomeranče a skořici, objednejte si raději nějaký jiný drink, protože buď je barman ignorant, nebo se snaží zakrýt chuťové nedostatky nabízeného destilátu. Pravověrný Mexičan by takto tequilu nepil, ale pro Němce to stačí.

  Také naši borci si před konzumací tequily nasypou na hřbet ruky trochu soli, kterou vzápětí po požití drinku rituálně olíznou, tváříce se při tom blaženě. Je to absolutní snobárna! Chuť nápoje sůl nevylepší (spíš naopak) a nikde v Mexiku mi ji také k tequile sami nenabídli. Pravda, alkohol odvodňuje organizmus, zatímco sůl v něm vodu zadržuje, což může být v mexických vedrech užitečné. V přítmí klimatizovaného baru je to však nesmysl a v případě potřeby udělá stejnou službu pytlík slaných buráků. Sůl ať si líže dobytek.

  Je charakteristické, že, jak autorka uvádí, je tento zvyk včetně solných pohárků „trendy" v USA. A jak jsem vypozoroval, Mexičané "gringos" dvakrát nemilují.

  Omluvte, že jsem se poněkud rozkecal.

 • 6. 9. 2017 10:34

  bez přezdívky

  Ostap Bender: Děkuji, že jste se poněkud rozkecal. Třicet let snáším pohrdavé úsměšky při popíjení tequily bez soli a citronu, protože tak mě to naučil Mexičan... Zdraví vděčná "gringa"

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).