Hlavní navigace

Jak omezit kofein?

20. 12. 2016

Sdílet

 Autor: pixabay.com/fxxu
Pokud jste zvyklí pít více jak tři šálky kávy denně a rozhodli jste se kofein vysadit, snižujte dávky postupně. Vyhnete se tak nepříjemným prvním příznakům nedostatku kofeinu, ke kterým patří únava, bolesti hlavy a změny nálady.

Z dlouhodobějšího hlediska vám bude odměnou za omezení kofeinu více energie, kvalitnější spánek a v některých případech i zbavení se úzkosti. Na druhou stranu některé mé klientky, které byly zvyklé pít i šest šálků kávy denně, mi pak říkaly, že ta „závislost“ na kávě byla pouze psychického rázu. Prostě potřebovaly cítit vůni, vidět barvu kávy, ale že se bez kávy obešly bez jakéhokoliv příznaku abstinence. Prostě každé tělo je jiné a reaguje jinak.

Pozitivní vlastnosti kofeinu

Pokud máte pití kávy pod kontrolou, může vám kofein prospívat:

  • káva je zdrojem antioxidantů,
  • má schopnost uklidňovat,
  • zlepšit myšlení i koncentraci,
  • kofein také zrychluje peristaltiku střev a tím předchází nepříjemným zácpám,
  • pomáhá také u lidí trpící astmatem či nízkým tlakem.

Kofein jako droga

Kofein je droga a jako na každé droze je možnost získat si závislost. Nepřiměřený příjem kofeinu může způsobit:

  • nervozitu,
  • neklid,
  • nesoustředěnost,
  • zhoršení jemné motoriky.

Přehnaná konzumace kávy také způsobuje odvodnění a vylučování minerálů, které tělo potřebuje. Kofein také neprospívá ani vašemu srdci, může totiž dočasně zvedat hladinu krevního tlaku a srdeční frekvenci.

Poznejte závislost

Pokud pijete jeden až dva šálky denně, pravděpodobně vynechání nějak nepocítíte. Pokud jste schopní pít kávu na litry, mohly by se vás po vynechání kofeinu abstinenční příznaky týkat. Mezi nejčastější projevy patří tupá bolest hlavy, která se stupňuje a často ani léky nezabírají. Tyto bolesti jsou často doprovázeny třesem končetin, nevolností a náznakem zimnice.

Vliv na zdraví

Pití kávy může ovlivňovat naše nálady díky účinkům na centrální nervový systém, mimo jiné navozovat i pocit nasycení. Největší výhodou kofeinu je, že aktivuje tělo, podporuje duševní stav a celkovou fyzickou aktivitu. Při snaze o redukci váhy je tedy vhodné dát si kávu před fyzickou aktivitou. Naopak není vhodné pít kávu na lačno ani hned po jídle, dráždí totiž žaludek, žlučník a částečně zpomaluje trávení.
Káva a v ní obsažený kofein má stimulační účinky na centrální nervový systém, díky tomu může ovlivňovat naše nálady, bdělost či odstraňovat pocit únavy a tím navozovat nespavost. Kofein navíc zpomaluje produkci hormonu melatoninu, který ovlivňuje kvalitu spánku.

Kofein zlepšuje náladu a pocit duševní pohody. První známky vysazení kávy, tedy kofeinu, jsou únava, bolest hlavy a nervozita. Pokud pijete kávu ve větším množství a rozhodli jste se vysadit kofein, připravte se na pravděpodobně častou změnu nálad.

Autor článku

Mgr. Alena Balíková Přídová

Hlavní výživová poradkyně Naturhouse

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).