Hlavní navigace

Hygienici letos nezavřeli žádný tábor

21. 8. 2009

Sdílet

Hygienici do poloviny srpna zkontrolovali tři čtvrtiny z celkem 1979 táborů. Ani jeden nemuseli zavřít, udělili však pokuty za 77.500 korun. Nejčastěji chybovali provozovatelé táborů ve vedení zdravotnické dokumentace či ve stravování. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Hygienici do poloviny srpna zkontrolovali tři čtvrtiny z celkem 1979 táborů. Ani jeden nemuseli zavřít, udělili však pokuty za 77.500 korun. Nejčastěji chybovali provozovatelé táborů ve vedení zdravotnické dokumentace či ve stravování. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Na táborech se toto léto rekreovalo zatím 183.000 dětí. Nejčastěji pobývaly v jižních Čechách, na Vysočině nebo ve Středočeském kraji, v těchto krajích je hlášeno nejvíce táborů. V srpnu se navíc konaly dva tábory i v Praze, jednalo se o akce pro děti ze zaplavených oblastí na Moravě.

Hygienici udělili celkem 103 pokut, kromě chyb ve zdravotní dokumentaci a stravování také třeba za nevyhovující ubytování nebo špatné zásobování tábora pitnou vodou. Na osmi táborech se objevila epidemie spojená se zažívacími problémy.

Mezi běžná provinění provozovatelů patří třeba špatná likvidace odpadu. Kontrolují se i počty toalet, sprchy pro děti, je také dáno, jak často se
mají děti mýt v teplé vodě. Organizátor tábora musí mít i přesně vymezené prostory ke skladování potravin nebo stanovit zakázané potraviny, které děti na táboře nesmí jíst. Ze zákona je například také zakázáno uchovávat již uvařená jídla z oběda pro pozdější konzumaci, například k večeři.

Od začátku srpna se také musely dva tábory evakuovat kvůli přívalovým dešťům. Dvě akce byly ve Středočeském kraji zrušeny z důvodu lokálních přírodních pohrom.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).