Hlavní navigace

Hemofilici mohou díky moderní léčbě prožít plnohodnotný život

28. 4. 2016

Sdílet

Hemofilie se projevuje poruchou srážlivosti krve, chorobnou krvácivostí a omezenou schopností organismu zastavit krvácení. Díky moderní léčbě mohou nemocní lidé – jde téměř výlučně o muže – žít bez výrazných omezení.

Na podestě Národního divadla v Praze se v pondělí 25. dubna uskutečnilo setkání zástupců pacientských organizací Českého svazu hemofiliků a Hemojunioru s lékaři a veřejností, aby si připomněli Světový den hemofilie. Připadá na 17. dubna.

Pražané, kteří se na chvíli zastavili, se dozvěděli o příznacích tohoto onemocnění, možnostech léčby, poslechli si kapelu Honzy Roušara, jenž se sám potýká s „královskou nemocí“, jak se hemofilii také říká. Návštěvníci mohli dále shlédnout výstavu fotografií krve pod mikroskopem, ukázky triků s frisbee nebo si nechali nakreslit obrázek od profesionální malířky.

  • Hemofilie se projevuje zvýšenou krvácivostí – vyvolanou úrazem anebo spontánní.
  • Hemofilie se řadí k takzvaným vzácným onemocněním.
  • V České republice je nyní registrováno asi tisíc hemofiliků, přibližně pětina z nich jsou děti do 18 let.
  • Onemocnění postihuje téměř výlučně muže, ale přenášejí jej ženy. Více: Hemofilie je genderově nekorektní
  • Včasná léčba podaná už při prvních příznacích krvácení může omezit jeho rozsah a zabrání následnému fatálnímu poškození tkání.

„Bylo mi dva a půl roku, když lékaři zjistili, že mám hemofilii, měl jsem totiž mnohem více modřin než děti ve stejném věku. Díky moderní léčbě však mohu žít plnohodnotným životem,“ uvedl zástupce Hemojunioru Vojtěch Horník. Přečtěte si o nemoci: Hemofilie a bezpečné léto

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).