Hlavní navigace

Dohoda lékařů s vládou na obzoru?

15. 2. 2011

Sdílet

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se včera večer dohodl s lékařskými odbory a komorou na společném memorandu, které má zabránit odchodu doktorů z nemocnic.  Podepíšou ho, pokud s podmínkami v kompromisním dokumentu bude vláda i odboráři souhlasit, a nespokojení lékaři pak ukončí protest a začnou stahovat své výpovědi z práce. Novinářům to řekl ministr a zástupci lékařů, uvádí ČTK.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se včera večer dohodl s lékařskými odbory a komorou na společném memorandu, které má zabránit odchodu doktorů z nemocnic. 

Podepíšou ho, pokud s podmínkami v kompromisním dokumentu bude vláda i odboráři souhlasit, a nespokojení lékaři pak ukončí protest a začnou stahovat své výpovědi z práce. Novinářům to řekl ministr a zástupci lékařů, uvádí ČTK.

„Jsme na cestě k závěru, budu-li trošku optimistický,“ uvedl po několikahodinovém jednání Heger. Návrh memoranda označil za pokrok. 

Do nemocnic by na zvýšení příjmů doktorů měly letos plynout dvě miliardy korun. Heger původně mluvil o tom, že by tři čtvrtiny dostali lékaři, zbytek sestry a personál. Nyní Heger řekl, že propočty ukázaly, že na přidávání lékařům bude v nemocnicích potřeba minimálně 1,8 miliardy korun, další peníze spolknout platby za přesčasy. Na sestry by zbylo nejvýš sto milionů. Ony i ostatní zdravotníci by měli dostat přidáno v příštím roce. 

Lékaři by si letos podle vzdělání a praxe měli polepšit měsíčně o 5000 až 8000 korun. Dohoda obsahuje to, že by přidávání měla zajistit změna tarifních tabulek. Ministr řekl, že úpravu tarifů lékařů vláda „pravděpodobně schválí“. Je to podle něj ale vázáno na to, že vedení lékařských odborů předsedům organizací z regionů memorandum předloží a oni ho schválí. Výsledkem pak bude výzva k odvolání odporu a ke stažení výpovědí. „Ta teprve bude definitivní podmínkou k souhlasu vlády,“ řekl ministr. 

Doplnil, že pokud by lékařské odbory protest neukončily a lékaře ke stažení výpovědí nevyzvaly, platí jeho původní platová nabídka, že dostanou lékaři 5000 až 8000 korun, ale v odměnách. Vláda by totiž v tom případě určitě platové tabulky neschválila. Záleželo by pak jen na ředitelích nemocnic, komu peníze dají. 

Memorandum počítá i se zvyšováním příjmu lékařů v příštích letech. Zatímco letos by měli dostat přidáno zhruba 15 procent, v příštím roce dalších deset procent a v roce 2013 by dosáhli cílového požadavku 1,5 až trojnásobku průměrného platu v zemi. 

Pokud by se ministr s odboráři a komorou přeci jen nedohodl, mohla by v nemocnicích od března chybět více než pětina lékařů. V odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme jich podalo výpověď na 3800 z 18 000. 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).