Názory k článku
Horké nápoje: Do grogu nepatří tuzemák

tsd aura:10

rum rumíček

Vysvětlovat někomu rozdíl mezi rumem a "tuzemským rumem"
(pardon EU zakázala název používat) svědčí o velkém podceňování čtenářů.
Titulek je už naprostý nesmysl, je.li napsán v češtině. Co jiného asi tak můžete dostat, když si v jakékoli české hospodě či restauraci objednáte grog?
Samozřejmě tuzemák a hot water. Nikdy tomu nebylo jinak. Myslím, že každému Čechovi je srdečně jedno, co pili angličtí námořníci.
Ale abych pouze nekritizoval, několik zajímavostí jsem se nakonec přeci jen dozvěděl. Ovšem mezi námi děvčaty, genetická informace získaná po předcích popíjejících tuzemák, zřejmě může za to, že většině spoluobčanů chutná více grog z ochuceného bramborového lihu než z toho "pravého" za dvě stovky.

tsd

P.S. považovat něco za dvě stovky za pravý karibský rum, je také jenom vtip.

Jiří Macek aura:10
16. 1. 2018 8:38 Nový

Jiří

celé vlákno

V přehledu horkých nápojů chybí jeden z nedaleké ciziny – v Polsku poměrně běžné svařené pivo. Pro českého pivaře hrozná představa, ale ochutnal jsem a když nic jiného, v zimě to zahřeje.

takyskorodoktor aura:10

Re: Jiří

celé vlákno

Fuj. To už raději teplé ponožky, ty také v zimě zahřejí.
Jestli toto má být dobrý tip, pak bych přál paní Krbcové ten zázrak ochutnat. To snad i svařená Okena chutná lépe. Raději o tom ani nepište.
tsd

takyskorodoktor aura:10

Re: Jiří

celé vlákno

No právě. Taková švestka od Bernarda svařená s hřebíčkem a skořicí, to je opravdu hnus. Nechápu jak firma vyrábějící výborné pivo se může snížit k něčemu takovému jen proto, že je to módní.
tsd

Jiří Macek aura:10
16. 1. 2018 15:10 Nový

Re: Jiří

celé vlákno

Ale já mluvím o tom, co je tradiční (nikoliv módní) v Polsku. A tam se nesvařuje žádná švestka.

takyskorodoktor aura:10

Re: Jiří

celé vlákno

Tak např. toto tvrdí jeden z polských sládků malého pivovaru, kde se takové "dobroty" připravují:

„Pivo už od počátku vaříme s tím, že bude podávané teplé. Loni jsme tady měli žitný Ale s dýní, který se dal bez přídavků podávat studený i teplý. Letos jsme uvařili polotmavý speciál v německém stylu připravený k ohřívání," vysvětluje Szwed.

Takže v německém stylu a pokaždé z něčeho jiného. :-))
Tradice jako hrom.

Má to asi takovou tradici, jako u nás trdelník na vánočních trzích. Před 30ti lety to nikdo neznal. Krom toho to svařené pivo najdete jen na jihu Polska u našich hranic. Zbytek Poláků ani neví, že to někdo pije. Já bych to spíš nazval krajovou úchylkou. Ale něco podobného lze nalézt i u nás.
tsd

Tomáš Marný aura:10
17. 1. 2018 7:52 Nový

Re: Jiří

celé vlákno

Jj, mně to nabídli v Ravenu v Plzni... Vánoční ALE, ohřátý jako svařák. Což jsem rozhodně odmítl, ale to pivo nebylo samo o sobě nic moc - asi jako vychladlý svařák :-).

Pavel Novák aura:10

tuzemák není z brambor

Hezký článek, jen jedna zásadní nepřesnost. Tuzemák se nevyrábí z bramborového lihu, brambory patří k nejdražší surovině na výrobu lihu, třeba láhev "bramborové" vodky stojí kolem 1000 Kč. Takže častěji se jde o řepný či obilný velejemný líh, ten je levný.