Hlavní navigace

Do důchodu půjdeme později a později a...

7. 4. 2010

Sdílet

Podnikatel.cz: Přestože český důchodový systém potřebuje reformovat, státní průběžné financování zůstane dominantní. Změny však budou bolestivé, říká Vladimír Bezděk, šéf expertní důchodové komise a ředitel penzijního fondu AEGON.  V rozhovoru pro business server Podnikatel.cz uvádí, že legislativním prostředí týkající se důchodové reformy se změnilo: „Těch změn bylo moc, já proto říkám vždy jen ty dvě nejdůležitější. Za prvé šlo o další prodlužování věkové hranice pro odchod do důchodu i po…

Podnikatel.cz: Přestože český důchodový systém potřebuje reformovat, státní průběžné financování zůstane dominantní. Změny však budou bolestivé, říká Vladimír Bezděk, šéf expertní důchodové komise a ředitel penzijního fondu AEGON. 

V rozhovoru pro business server Podnikatel.cz uvádí, že legislativním prostředí týkající se důchodové reformy se změnilo: „Těch změn bylo moc, já proto říkám vždy jen ty dvě nejdůležitější. Za prvé šlo o další prodlužování věkové hranice pro odchod do důchodu i po roce 2016 či 2017, kdy mělo předchozí zvyšování skončit. Za druhé se pak jednalo o poměrně významné změny v oblasti invalidních důchodů.“

Podle Bezděka proces stárnutí populace už viditelně začal: „Stačí, když se podíváte na vývoj ekonomicky aktivního obyvatelstva k celkové populaci. Roky 2007, 2008, 2009, byla ekonomická špička, když množství ekonomicky aktivních na celkové populaci kulminovalo na vrcholu. Teď už se to bude jenom zhoršovat. To je demografie, hodiny už neúprosně bijí, jen si to málo uvědomujeme.“ Průměrný věk 5 milionů ekonomicky aktivních Čechů se zvýšil a tím pádem vzrostla i míra závazků vůči nim. Těmto lidem se za několik desítek let musí vyplatit důchody.

Zapojte se do diskuse: Kolik by byl ideální důchod?

Budeme tedy pracovat od nevidím do nevidím a do důchodu půjdeme někdy v 85 letech, čili nikdy? Bezděk tvrdí, že tak to není. I při plánovaném růstu věkové hranice pro odchod do důchodu se má zvyšovat doba, kterou v penzi daná generace stráví. Předpokládaná délka života se bude prodlužovat a jen část z onoho „času navíc“ budeme pracovat.

Tak jak roste průměrná naděje dožití, roste také tzv. doba dožití v dobrých zdravotních podmínkách. V Česku jsme v průměrné naději dožití v rámci střední a východní Evropy jedni z nejlepších. Přesto nejde odchod do důchodu oddalovat do nekonečna,  jistě narazíme na nějaký strop. Lidé přece nemohou přestat pracovat až v 90 letech. Nebo mohou?

Pokud se budou naplňovat demografické prognózy, je další zvyšování věku odchodu do důchodu nezbytné, tvrdí šéf expertní důchodové komise Vladimír Bezděk: „Ať bude systém jakýkoli, nejde to bez postupného zvyšování věkové hranice do důchodu.“

Celý rozhovor týkající se důchodové reformy čtěte v rozhovoru Věková hranice pro odchod do důchodu se bude prodlužovat na business serveru Podnikatel.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).